KOMPUTERJak obliczyć średnią w excelu?

Jak obliczyć średnią w excelu?

Excel to potężne narzędzie, które może pomóc Ci w obliczeniu średniej arytmetycznej lub średniej ważonej. Aby to zrobić, wystarczy wprowadzić odpowiednią funkcję do komórki, w której chcesz wyświetlić wynik, a następnie wybrać zakres komórek, który chcesz uwzględnić w obliczeniach. Jeśli chcesz obliczyć średnią ważoną, musisz także podać współczynniki ważenia dla każdej wartości.

 

Co to jest i do czego przydaje się excel?

 

Excel to program komputerowy, który służy do tworzenia arkuszy kalkulacyjnych. Jest to potężne narzędzie, które może pomóc Ci w wielu różnych zadaniach, w tym w obliczeniu średniej arytmetycznej lub średniej ważonej. Excel jest szczególnie przydatny w przypadku dużych zbiorów danych, ponieważ pozwala na szybkie i łatwe wykonywanie obliczeń.

 

Średnia arytmetyczna

 

Średnia arytmetyczna jest jednym z najprostszych rodzajów średnich. Jest to średnia wszystkich wartości w zbiorze danych. Aby obliczyć średnią arytmetyczną w Excelu, wystarczy wprowadzić funkcję średniej arytmetycznej do komórki, w której chcesz wyświetlić wynik. Następnie wybierz zakres komórek, który chcesz uwzględnić w obliczeniach. Po wprowadzeniu funkcji i wybraniu zakresu komórek wynik zostanie wyświetlony w komórce.

 

Średnia ważona

 

Średnia ważona jest rodzajem średniej, w której każda wartość w zbiorze danych ma swój własny współczynnik ważenia. Współczynnik ważenia określa, jak ważna jest dana wartość w obliczeniach. Aby obliczyć średnią ważoną w Excelu, wystarczy wprowadzić funkcję średniej ważonej do komórki, w której chcesz wyświetlić wynik. Następnie wybierz zakres komórek, który chcesz uwzględnić w obliczeniach, a także współczynniki ważenia dla każdej wartości. Po wprowadzeniu funkcji i wybraniu zakresu komórek wynik zostanie wyświetlony w komórce.

Autor

Kheter
2+2=

PARTNERZY SERWISU: