KOMPUTERJak podłączyć dysk zewnętrzny?

Jak podłączyć dysk zewnętrzny?

Zewnętrzne dyski twarde nie nastręczają problemów związanych z podłączeniem i użytkowaniem. Wystarczy jedynie przestrzegać zasad związanych z bezpieczeństwem. 

 

Jak podłączyć dysk zewnętrzny? - zdjęcie

 

Większość dysków łączy się przez złącza USB (choć nie brak również urządzeń wykorzystujących złącza eSATA czy FireWire). Po włączeniu komputera lub przed nim, możesz włożyć wtyczkę dysku do odpowiedniego portu komputera. Najczęściej będzie to złącze USB dostępne z przodu lub z tyłu obudowy komputera. W przypadku laptopów złącza USB są często po bokach. 

 

Jeśli dysk należy do grona 2,5-calowych urządzeń, najprawdopodobniej nie będziemy potrzebowali dodatkowego zasilania. Dyski 3,5-calowe wymagają dodatkowego źródła energii, więc konieczne jest podłączenie wtyczki zasilacza do gniazda. 

 

Jak podłączyć dysk zewnętrzny? - zdjęcie 2

 

Większość dysków dostępnych na rynku jest gotowa do działania od razu po wyjęciu z pudełka. Posiadają jedną partycję dyskową, którą można wykorzystać do przechowywania danych. Proces instalacji sterowników do dysku nastąpi automatycznie, a dysk odnajdziemy w aplecie Mój Komputer - podobnie jak partycje wewnętrznego dysku komputera.

 

Jeśli dysk nie jest fabrycznie sformatowany, możesz to zrobić z poziomu Mojego Komputera, ewentualnie wywołać Zarządzanie dyskami. Jest to narzędzie administracyjne, które możesz znaleźć w wyszukiwarce. Wpisz w wyszukiwarkę systemową, w menu Start, Zarządzanie komputerem. Tam odnajdź po lewej stronie Magazyn, następnie Zarządzanie dyskami. Tam masz listę wszystkich dysków podłączonych do komputera. Możesz je podzielić lub sformatować. 

Fot. Microsoft

 

Autor

Michał
2+2=

PARTNERZY SERWISU: