INTERNETJak połączyć dwa routery?

Jak połączyć dwa routery?

Zastanawiasz się jak połączyć ze sobą dwa routery? W tym poradniku rozwiązujemy ten problem. Sprawdź, jak połączyć dwa routery, na przykładzie modeli TP-Link.

 

Jak połączyć dwa routery? - zdjęcie

Routery można połączyć w trybie mostu lub połączyć bezprzewodowy router z bezprzewodowym punktem dostępu. W celu połączenia routera w trybie mostu, wszystkie bezprzewodowe routery powinny obsługiwać tą funkcjonalność, a także należy je skonfigurować w trybie mostu.

Adres IP routera TP-Link domyślnie wynosi 192.168.1.1. Należy zatem zmienić adresy IP urządzeń, które chcemy połączyć, aby nie doprowadzić do konfliktu adresów IP. W tym celu należy najpierw sprawdzić adresy MAC.

1. Otwieramy przeglądarkę internetową, w pole adresowe wprowadzamy wartość domyślną – IP routera – czyli 192.168.1.1 i wciskamy Enter.

2. Logujemy się na stronie konfiguracji, podając nazwę użytkownika i hasło – jeśli wcześniej nie zmienialiśmy tych ustawień, to domyślnie nazwa użytkownika oraz hasło to admin.

3. Przechodzimy do menu Network > LAN i zmieniamy adres z 192.168.1.1 na 192.168.1.2.

Teraz musimy skonfigurować routery, pracujące w trybie mostu.

1. Przechodzimy do menu z lewej strony: Wireless > Wireless Settings i definiujemy numer kanału oraz nazwę SSID dla sieci.

2. W celu utworzenia połączenia mostowego, musimy zaznaczyć Enable Bridge, a następępnie wprowadzić adres MAC bezprzewodowego routera, z którym zostanie zestawione połączenie mostowe. Ponadto zapamiętany w poprzednich punktach adres MAC drugiego routera wprowadzamy w pole tekstowe.

3. Zmiany zatwierdzamy przyciskiem Save and reboot i czekamy na ponowne uruchomienie routera.

4. Teraz podłączamy komputer do drugiego routera bezprzewodowego i potwarzamy czynności opisane w punktach 1-3 powyżej. W momencie, gdy drugi router zostanie uruchomiony ponownie, oba urządzenia zostaną automatycznie zestawione i będzię pomiędzy nimi funkcjonować bezprzewodowe połączenie mostowe.

Jeśli jeden router pełni funkcję nadrzędną, funkcjonując jako punkt dostępu do internetu, to w przypadku drugiego urządzenia należy wyłączyć funkcję serwera DHCP.

Nazwy sieci SSID mogą się różnić dla łączonych routerów. W ten sposób możemy sprawdzić z którą siecią router nawiązał połączenie bezprzewodowe.

Warto pamiętać, aby parametry bezpieczeństwa oraz numer kanału na obu routerach były identyczne.

Autor

Lukasz
2+2=

Komentarze - Jak połączyć dwa routery?

  • ~ mnmnm a można na przykładzie ZTE

PARTNERZY SERWISU: