KOMPUTERJak przegrać kasetę VHS na DVD?

Jak przegrać kasetę VHS na DVD?

Niegdyś filmy na kasetach VHS były niezwykle popularne. Dziś już praktycznie nikt nie stosuje tego, nieco przestarzałego nośnika. Niemniej jednak w zakamarkach naszych piwnic i strychów w dalszym ciągu posiadamy wiele kaset VHS, na których zarejestrowane są ważne wydarzenia z naszego życia - chrzciny dziecka, komunia, ślub czy chociażby wspomnienia z wakacji. Jak zgrać te materiały na płytę DVD?

 

Jak przegrać kasetę VHS na DVD? - zdjęcie

 

 

Najprostszym wyjściem jest udać się do specjalistycznego zakładu, który oferuje tego typu usługi. Zazwyczaj większość osób, która prowadzi wideorejestrację (imprezy okolicznościowe, nagrania wakacyjne) dysponuje sprzętem, który jest w stanie zgrać materiał audio-wideo z kaset VHS na płyty DVD. Usługa taka to koszt około kilkunastu do kilkudziesięciu złotych.

 

 

Jeśli jednak mamy do zgrania więcej niż jedną kasetę VHS, warto zastanowić się nad zakupem sprzętu, który nam to umożliwi. Co będzie nam dokładnie potrzebne, aby móc zgrywać materiał z kasety VHS na płytę DVD?

Po pierwsze komputer z nagrywarką oraz oprogramowanie do nagrywania płyt i zakodowania materiału na odpowiedni format. Zazwyczaj jest to MPEG-2, stary magnetowid lub kamera oraz tzw Grabber, czyli urządzenie do zgrywania materiału wideo z urządzeń analogowych (na przykład magnetowidów VHS lub kamer wideo starszego typu). Grabber to wydatek rzędu około 40zł. Grabbery produkuje miedzy innymi firma MEDION należąca do koncernu LENOVO. Jednym z popularniejszych modeli jest MD 86364. Bez problemu znajdziecie go w popularnym serwisie aukcyjnym.

 

Jak przegrać kasetę VHS na DVD? - zdjęcie 2

 

Po podłączeniu i zainstalowaniu odpowiedniego oprogramowania dla naszego Grabbera, połączamy go również do magnetowidu VHS. Uruchamiamy kasetę i rozpoczynamy zgrywanie. Niestety cały proces zgrywania filmu trwa dokładnie tyle ile wynosi długość nagrania. Po wszystkim wideo zostaje zapisane do pliku. Ten zaś za pomocą nagrywarki DVD nagrywamy na płytę i gotowe.

Autor

Krzysztof
2+2=

PARTNERZY SERWISU: