SOFTWAREsvchost spowalnia komputer - co to za proces?

svchost spowalnia komputer - co to za proces?

Zdarza się, że po jakimś czasie od przeinstalowania systemu operacyjnego nasz komputer zaczyna działać coraz wolniej. Często okazuje się, że sprawcą nadmiernego wykorzystania procesora jest tylko jeden proces. Jego nazwa to svchost.exe. Poniżej postaramy się wyjaśnić co to właściwie jest, do czego służy i czy w ogóle jest potrzebne.

 

svchost spowalnia komputer - co to za proces? - zdjęcie

 

Svchost.exe to jeden z procesów, który w systemie operacyjnym Windows obsługuje inne usługi. Może to być aktualizacja systemu, obsługa poczty elektronicznej lub różnego rodzaju polecenia innych programów. Zdarza się więc, że svchost.exe w jednym czasie może być uruchomiony nawet kilkukrotnie (odpowiada za kilka usług jednocześnie). W celu dokładnego sprawdzenia wszystkich usług, które obsługiwane są przez tajemniczy proces należy:

Wejść w Menadżera zadań. Następnie po otworzeniu go prawym przyciskiem na pasku zadań wybrać zakładkę Procesy. Tam zaś klikamy w Procesy wszystkich użytkowników. Czasem zdarzy się, że będziemy musieli potwierdzić uprawnienia administratora. Teraz, kiedy już widzimy na monitorze proces svchost.exe, klikamy w niego prawym przyciskiem myszy i z menu podręcznego, które się pojawi wybieramy opcję Przejdź do usługi. Po chwili na karcie usług zobaczymy co dokładnie obsługiwane jest przez wspomniany proces. Może zdarzyć się, że część z usług obsługiwanych przez svchost.exe jest zupełnie niepotrzebna, a czasem nawet szkodliwa (różnego rodzaju robaki). Wtedy należy je wyłączyć, a komputer dokładnie przeskanować oprogramowaniem antywirusowym i anty spyware. 

Autor

Krzysztof
2+2=

PARTNERZY SERWISU: