INTERNETJak skonfigurować router WiFi i sieć bezprzewodową

Jak skonfigurować router WiFi i sieć bezprzewodową

Konfiguracja nowego routera oraz sieci bezprzewodowej WiFi z pozoru może wydawać się czymś niezwykle trudnym. Szczególnie dla osób, które nie posiadają zbyt dużej wiedzy na temat sprzętu i oprogramowania komputerowego. Jednak nie tak diabeł straszny, jak go malują! Skonfigurowanie nowego routera WiFi w taki sposób, by działa sieć bezprzewodowa nie jest takie trudne. Poniższy tekst wyjaśni najważniejsze zagadnienia takiej konfiguracji w kilku prostych krokach.

 

 

 

Instrukcja obsługi

Najważniejsze, by po rozpakowaniu nowego sprzętu (routera) zacząć od przestudiowania instrukcji obsługi. Większość producentów oferuje podobny sprzęt. My pokażemy konfigurację sieci na podstawie routera TP-LINK. Na początku, wyjmujemy router z pudełka i podłączamy go do źródła zasilania. Następnie resetujemy (odpowiedni przycisk na obudowie) i podłączamy do sieci internetowej za pomocą kabla, który wcześniej podłączony był do karty sieciowej w naszym komputerze (prostokątna wtyczka). Kabel ten podłączamy do portu o oznaczeniu INTERNET lub WAN. Zazwyczaj odróżnia się on kolorystycznie od innych (niebieski), bardzo podobnych portów z tyłu obudowy routera. Jeśli chodzi o podłączanie sprzętu to by było na tyle. Czas zająć się konfiguracją oprogramowania.

 

 

Jak skonfigurować router WiFi i sieć bezprzewodową - zdjęcie

 

Konfiguracja sieci

Po podpięciu routera do prądu oraz po włożeniu do niego kabla internetowego, możemy zająć się konfiguracją. W tym celu włączamy komputer i łączymy go z routerem kablem internetowym (zazwyczaj taki dostarczony jest wraz z pudełkiem). Kabel ten wpinamy do komputera w miejsce, gdzie wcześniej wpięty był kabel internetowy, który teraz znajduje się w routerze. Drugi koniec zaś wpinamy do routera w jeden z wolnych portów (kolor żółty). Kolejny krok to odpalenie przeglądarki internetowej. Ta pozwoli nam połączyć się z routerem. Aby to zrobić, w pasku adresu wpisujemy IP routera (zazwyczaj jest to 192.​168.​1.​1). Powinno wyświetlić się okno logowania. W miejscu login i hasło wpisujemy odpowiednie dane (wszystko zawarte jest w instrukcji obsługi, początkowo zazwyczaj jest to admin/admin). Po wpisaniu wspomnianych danych, zostajemy przeniesieni do panelu sterowania routera. Czas na konfigurację połączenia WiFi. Na poczatku, aby router mógł dalej przesyłać sygnał internetu należy (w większości wypadków) sklonować adres MAC karty sieciowej komputera. Służy do tego specjalny przycisk w opcjach. Klikamy i gotowe.

 

 

Jak skonfigurować router WiFi i sieć bezprzewodową - zdjęcie 2

 

Zabezpieczenie

Aby nikt nieautoryzowany nie mógł korzystać z naszej sieci, musimy ją odpowiednio zabezpieczyć. W tym celu w panelu sterowania routera ustalamy nazwę sieci oraz hasło zabezpieczające. W routerach marki TP-LINK robimy to w następujący sposób:

Wchodzimy do Wireless Security > WPA/WPA2 > Personal (Recommended). Teraz w polu PSK Password wpisujemy unikalne hasło do sieci (minimum 8 znaków). Bez jego podania nikt nie będzie mógł zalogować się do naszej sieci WiFi. Aby zmienić nazwę sieci, czyli tzw. SSID, musimy skorzystać z opcji Wireless > Wireless Settings i w polu Wireless Network Name wpisać nową nazwą. Teraz zapisujemy ustawienia. Odpinamy kabel sieciowy łączący komputer z routerem i gotowe.

 

Jak skonfigurować router WiFi i sieć bezprzewodową - zdjęcie 3

 

Na koniec np. w telefonie z WiFi wyszukujemy naszą nową sieć (zazwyczaj jest to nazwa routera, jeśli nie zmienialiśmy SSID), wpisujemy ustalone przed chwilą hasło i urządzenia po kilkunastu sekundach powinno połączyć się z internetem.

Autor

Krzysztof
2+2=

PARTNERZY SERWISU: