INTERNETJak sprawdzić prędkość internetu?

Jak sprawdzić prędkość internetu?

Chcesz sprawdzić prędkość swojego internetu? To niezwykle proste - wystarczy kilkadziesiąt sekund by znać dokładne informacje dotyczące jakości połączenia internetowego. 

 

Jak sprawdzić prędkość internetu? - zdjęcie

 

Wystarczy skorzystać z aplikacji online o nazwie SpeedTest, która mierzy wydajność internetu w oparciu o ponad 2500 serwerów rozlokowanych w całym świecie. Zasada działania aplikacji jest prosta – program łączy się z najbliższym serwerem i dokonuje pomiaru PING-u (im mniejszy, tym lepszy), prędkości pobierania (download) oraz wysyłania (upload). Wynik jest podawany w formie graficznej. 

 

By zbadać prędkość internetu postępuj następująco:

 

1. Wejdź na stronę SpeedTest

2. Uruchom przycisk Begin Test/Rozpocznij test

3. Poczekaj na wynik

4. Jeśli chcesz podzielić sie swoim wynikiem – kliknij Share this result/Udostępnij ten wynik, co wywoła okno z opcjami udostępniania (Facebook, Twitter, link, grafika). 

 

Jak sprawdzić prędkość internetu? - zdjęcie 2

 

Jeśli uważasz, że wynik testu jest niewiarygodny, możesz zmienić serwer i powtórzyć cały proces. Korzystanie z programu SpeedTest w celu sprawdzenia wydajności internetu jest dobrym pomysłem, gdyż aplikacja cechuje się wiarygodnością co doceniają użytkownicy, którzy dokonują codziennie ponad 5 mln badań swojego połączenia.

 

Decydując się na zmianę łącza internetowego klienci kuszeni się atrakcyjnymi pakietami, które nierzadko okazują się nie spełniać zapowiadanych wymogów prędkości. Próbujesz pobrać interesujące pliki i zauważasz, że proces ten trwa powoli? Poniżej odpowiemy na pytanie jak sprawdzić prędkość Internetu i o czym należy pamiętać przed sprawdzeniem.

 

Jak sprawdzić prędkość internetu? - zdjęcie 3
Prędkość Internetu zależy od dostawcy internetowego, choć nie jest to regułą. Generalnie istnieje kilka powodów, dla których Internet może działać wolniej niż powinien:

1. Dostawca internetowy nie dotrzymuje warunków umowy. W takiej sytuacji należy sprawę udokumentować i złożyć zażalenie na piśmie. Obowiązkiem dostawcy po podpisaniu stosownej umowy jest zwiększenie prędkości Internetu. Należy przy tym zwrócić uwagę, czy w umowie nie ma zapisu o ograniczeniach limitu. Jeśli taki limit występuje, to niższa prędkość może być wynikiem wykorzystania miesięcznego transferu objętego umową.

2. Dostawca internetowy dotrzymuje warunki umowy i udostępnia łącze o określonej prędkości. Jeśli pomimo tego łącze jest wolniejsze to może to być spowodowane zbyt dużym obciążeniem procesora. W przypadku słabszych komputerów nie jest wskazane otwieranie zbyt dużej liczby kart w przeglądarce internetowej. Pobierając jednocześnie plik z kilkoma otwartymi oknami, wśród których znajdują się m.in. filmy strumieniowane na kanale YouTube, prędkość łącza może znacznie wolniejsza. Wskazane jest zamknąć zbędne okna w wyszukiwarce i następnie wykonanie testu prędkości Internetu.

 

3. Jedną z częstych przyczyn jest również brakujące miejsce na dysku, co wpływa na obciążenie pracy komputera, a przy tym Internetu. Testy połączenia warto zatem robić na dysku czystym lub takim, na którym mamy uporządkowane dane.

 

4. Osłabienie prędkości łącza powodują również wirusy. Wśród nich warto zwracać uwagę na pliki typu AdWare i SpyWare, które często pobierane są w przypadku darmowego oprogramowania. Najlepiej przed instalacją przejść do ustawień zaawansowanych i odznaczyć wszelkie zbędne dodatki.

Jak sprawdzić prędkość Internetu?

Mając już czysty komputer, uporządkowane dane i wyłączone wszystkie zbędne programy w tle, można przejść do sprawdzenia prędkości Internetu. Najlepszym sposobem jest skorzystanie z darmowych stron internetowych, które w kilka chwil pokażą szczegóły dotyczące prędkości pobierania czy wysyłania plików. Warto skorzystać z takich stron jak np. SpeedTestPL czy SpeedTestNet. Działają błyskawicznie, co ułatwia sprawdzenie prędkości Internetu.

Autor

Michał
2+2=

Komentarze - Jak sprawdzić prędkość internetu?

  • ~ Marek45 Warto robić te testy łącza gdy jestesmy podpieci pod kabel. Wyniki diametralnie sie różnią. generalnie różnice są tak znaczace nie raz ze trudno uwierzyć. /www.predkosc.pl/result/20181183638-f3e4/ to wynik ze speed test na wiwi na kablu 40 downloadu

PARTNERZY SERWISU: