KOMPUTERJak włączyć kamerkę w laptopie

Jak włączyć kamerkę w laptopie

Niemal każdy laptop posiada wbudowaną kamerę internetową. Dzięki niej możemy w bardzo wygodny sposób prowadzić wideorozmowy poprzez Skype, GG czy na różnego rodzaju wideoczatach internetowych. Niestety uruchomienie takiej kamerki czasem może stwarzać problemy. Poniższy poradnik zawiera kilka przydatnych podpowiedzi, które pomogą rozwiązać najczęstsze przyczyny niedziałającej, wbudowanej kamery internetowej.

 

Jak włączyć kamerkę w laptopie - zdjęcie

 

W zależności od producenta naszego laptopa, wbudowana kamera internetowa może być uruchamiania na wiele sposobów. Najczęściej włącza się automatycznie przy rozpoczęciu wideorozmowy poprzez wybrany program (Skype, GG, itd). W niektórych modelach jednak, taką kamerę musimy uruchomić manualnie. W tym celu na klawiaturze laptopa wyszukujemy przycisku oznaczonego jako Fn, czyli funkcjonalny. Za jego pomocą uruchamiamy dodatkowe funkcjonalności komputera. Następnie odnajdujemy drugi przycisk, obok którego widnieje symbol kamery. Trzymając Fn, wciskamy jednocześnie przycisk z symbolem kamerki. W tej chwili powinniśmy ją uruchomić. 

 

Jak włączyć kamerkę w laptopie - zdjęcie 2

 

Najważniejszą rzeczą są jednak sterowniki. Trzeba pamiętać, że bez zainstalowanych sterowników nasza kamera po prostu nie będzie działać. Sterowniki kamery zazwyczaj dostarczane są na płycie CD wraz z pozostałymi sterownikami do naszego laptopa. Jeśli jednak nie posiadamy takiej płyty, to oprogramowanie można pobrać ze strony producenta laptopa. Wchodzimy w dział pomocy technicznej, z listy wybieramy model naszego laptopa, a następnie odpowiednie sterowniki. Instalujemy i gotowe. Teraz kamerka powinna działać bez problemów.

 

 

Kolejną, dość banalną przyczyną niedziałającej kamery jest jej mechaniczna przesłona. Niektóre laptopy wyposażone są bowiem w plastikową zaślepkę kamery internetowej. Tej możemy czasem po prostu nie zauważyć. Dlatego przed sprawdzeniem oprogramowania, upewnijmy się, że kamera w naszym laptopie została odsłonięta.

 

Jak włączyć kamerkę w laptopie - zdjęcie 3

 

Kamerę internetową w niektórych przypadkach można włączyć także z poziomu BIOS'u. Aby to zrobić, należy w trakcie uruchamiania komputera dostać się do menu BIOS'u (poradnik jak to zrobić znajduje się TUTAJ) i tam odnaleźć opcję odpowiedzialną za włączanie i wyłączanie kamery internetowej.

 

Jak włączyć kamerkę w laptopie - zdjęcie 4

 

Autor

Krzysztof
2+2=

PARTNERZY SERWISU: