KOMPUTERJak wyczyścić ekran LCD?

Jak wyczyścić ekran LCD?

Monitory oraz telewizory LCD różnią się budową od swoich starszych kuzynów CRT. Nie chodzi tutaj tylko o wielkość całego urządzenia ale także o materiał, z jakiego wykonany jest sam ekran. Ekranów LCD nie możemy więc czyścić w podobny sposób, jak tych w monitorach CRT. Poniżej przedstawiamy poradnik dotyczący prawidłowego czyszczenia płaskich ekranów w monitorach oraz telewizorach LCD.

 

Jak wyczyścić ekran LCD? - zdjęcie

 

Na początku musimy pamiętać o wyłączeniu monitora/telewizora LCD. Po wyłączeniu znacznie lepiej widać zabrudzone lub tłuste miejsca. Następnie, najlepiej suchą szmatką antystatyczną (mikrofibra jest tutaj świetnym rozwiązaniem) przecieramy powierzchnię ekranu.

 

Jeśli po przetarciu na sucho dalej zauważalne są mazy lub innego rodzaju zabrudzenia nie należy mocniej dociskać szmatki do ekranu. Może to bowiem spowodować uszkodzenie matrycy (np. poprzez pojawienie się tzw. bad pikseli).

 

W ostateczności wcześniej użytą szmatkę możemy delikatnie zwilżyć najlepiej wodą destylowaną z minimalnym dodatkiem białego octu. W sklepach są też rzecz jasna dostępne specjalne środki w sprayu przeznaczone do czyszczenia ekranów LCD. Te jednak są dość drogi, a wspomniany roztwór doskonale je zastąpi. Po zwilżeniu sciereczki raz jeszcze przecieramy powierzchnię ekranu. Następnie, używając suchej szmatki, czyścimy monitor lub telewizor do sucha. Po takim zabiegu możemy cieszyć się lśniącym ekranem bez plam.

Autor

Krzysztof
2+2=

PARTNERZY SERWISU: