KOMPUTERMaksymalna temperatura procesora

Maksymalna temperatura procesora

Nie wiesz z taką temperaturą powinien pracować twój procesor? Boisz się, że się przegrzewa?

 

Maksymalna temperatura procesora - zdjęcie

 

Zbyt wysoka temperatura procesora nie wpływa dobrze na jego żywotność. Podobnie sprawa wygląda z innymi komponentami - dyskami czy kartami graficznymi. Jeśli temperatura jest za wysoka może dojść do zawieszania się komputera, wyłączania się lub zmniejszenia wydajności. 

 

Maksymalna temperatura procesora - zdjęcie 2

 

Maksymalna temperatura procesora jest uzależniona od konkretnego modelu, ale można przyjąć, że wartością bezpieczną jest ok. 55 - 70 stopni Celsjusza. Jeśli posiadasz pudełka z instrukcjami, możesz sprawdzić w instrukcji obsługi ew. poszukać informacji na stronie producenta procesora. Warto odróżnić komputery klasy PC, które mają najczęściej lepsze chłodzenie, od komputerów typu notebook. Laptopy osiągają wyższe temperatury, szczególnie podczas pracy w tzw. "stresie" czyli czasie gdy wykorzystywana jest pełna wydajność. Wówczas procesor może rozgrzać się nawet do 80 stopni Celsjusza.

 

W branży mamy dwóch potentatów - AMD i Intel. Procesory tego pierwsza producenta zwykle osiągają mniejsze temperatury rzędu 60 stopni. Intele z rodziny Core i3, i5 i i7 zwykle grzeją się nieco bardziej - ok. 70 stopni. Nie jest to problemem póki temperatura nie przekracza maksymalnej wartości. 

 

Temperaturę procesora możesz sprawdzić wykorzystując oprogramowanie takie jak SpeedFan, które pokaże Ci aktualną temperaturę komponentu. Jeśli jest za wysoka, musisz reagować. Temperaturę możesz sprawdzić również w BIOS-ie (uruchamiając go podczas włączania komputera, przed rozpoczęciem ładowania się właściwego systemu operacyjnego).

 

Autor

Michał
2+2=

PARTNERZY SERWISU: