INTERNETNajlepsze nawigacje na smartfona

Najlepsze nawigacje na smartfona

Posiadając nowoczesny telefon nie musisz kupować zewnętrznej nawigacji do samochodu. Smartfon z modułem GPS może być skuteczną alternatywą dla tradycyjnych systemów nawigacji. Potrzeba tylko dobrego oprogramowania. W naszym poradniku pokazujemy najciekawsze aplikacje oferujące dokładne mapy i gwarantujące wygodne użytkowanie. 

 

Sygic: GPS Navigation

Wersja: Android oraz iOS

 

Sygic: GPS Navigation to jeden z najpopularniejszych programów nawigacyjnych: pobrano go już 30 milionów razy. Źródłem sukcesu aplikacji jest fakt zastosowania najwyższej jakości map firmy TomTom.

 

Najlepsze nawigacje na smartfona - zdjęcie

 

Program oferuje atrakcyjny widok 3D pozwalający na łatwą orientację w trasie. Sygic: GPS Navigation został przystosowany do wykorzystywania możliwości zaawansowanych modułów graficznych stosowanych w smartfonach najwyższej klasy (przyspieszenie sprzętowe). Jazdę ułatwia system podpowiedzi głosowych, specjalny widok prezentujący skrzyżowania oraz funkcja informująca o niebezpiecznych zakrętach.

 

Po zakupie pełnej licencji na Sygic: GPS Navigation, użytkownik otrzymuje darmową aktualizację map, punktów POI oraz miejsc kontroli radarowych. Dużą zaletą prezentowanej aplikacji jest możliwość pracy offline – wystarczy pobrać wybrane przez nas mapy do pamięci telefonu (przez Sygic Map Downloader), by cieszyć się z systemu nawigującego bez konieczności utrzymywania połączenia internetowego. Może to mieć szczególne znaczenie w przypadku wyjazdów zagranicznych, gdzie koszty transmisji danych mogą być wysokie.

 

AutoMapa

Wersja: Android oraz iOS

 

AutoMapa jest dobrze znana wielu użytkownikom tradycyjnych urządzeń nawigujących. Po sukcesie w tym segmencie rynku, firma Aqurat zdecydowała się wydać edycję swojego programu na platformy mobilne.

 

 Najlepsze nawigacje na smartfona - zdjęcie 2

 

Program wyróżnia się znaną z wersji standardowej funkcjonalnością: posiada bogatą bazę punktów POI, miejsc radarowych oraz szczegółową mapę pozwalającą precyzyjnie wskazywać adresy wraz numerami. Wskazówki podczas jazdy może nam serwować kierowca rajdowy Krzysztof Hołowczyc. Program został przystosowany do polskich realiów np. informuje o drogach objętych systemem viaTOLL dla samochodów ciężarowych. Duża liczba opcji dodatkowych może dla niektórych okazać się problemem, jednak przyzwyczajenie się do interfejsu, to tylko kwestia czasu.

 

W zależności od mocy sprzętu i preferencji, można korzystać z widoku 2D lub 3D z bryłami budynków. Program jest w stanie działać w wersji offline, podobnie jak Sygic: GPS Navigation. 

 

NaviExpert

Wersja: Android, iOS, Windows Phone, Bada, Symbian, BlackBerry

 

NaviExpert to w naszym zestawieniu prawdziwy multiplatformowiec: działa nie tylko na najpopularniejszych platformach, ale również na tych, których udział w rynku jest znacznie mniejszy. Dzięki temu użytkownicy Bada, Symbiana czy BlackBerry mogą cieszyć się funkcjonalną aplikacją z niezłymi, choć nie tak dokładnymi jak u konkurencji, mapami. Program posiada funkcję pobierania informacji na temat korków oraz bazę ponad 400 tys. punktów POI. Poza tym, możliwe jest sprawdzanie cen paliw oraz korzystanie z funkcji ostrzeżeń: użytkownik może zaznaczyć podczas jazdy informacje o kontroli policyjnej, remoncie, wypadku czy inspekcji ITD, które są przekazywane innym kierowcom.

 

Najlepsze nawigacje na smartfona - zdjęcie 3

 

Warto pamiętać, że NaviExpert nie posiada funkcji pracy w trybie offline – informacje dotyczące trasy są pobieranie na bieżąco, a koszt pobranych danych jest uzależniony od taryfy operatora. Warto odnotować fakt, że w przypadku jazdy w miejscu, gdzie nie ma dostępu do Internetu 3G, wczytywanie mapy może być spowolnione. Plusem takiego rozwiązania jest fakt, że w odróżnieniu od map offline, NaviExpert będzie zawsze aktualny.

 

Wszystkie przedstawione wyżej programy nawigacyjne są płatne – niektóre oferują 7 dni darmowego testowanie, za inne trzeba od razu zapłacić. Na cenę ma wpływ zakres map (Polska lub cała Europa) oraz długość subskrypcji: od kilku dni do roku. Na rynku dostępne są również darmowe rozwiązania, które dostarczają producenci systemów operacyjnych smartfonów. 

 

Darmowe mapy od producentów telefonów i systemów operacyjnych

 

Najbardziej znane i wykorzystywane powszechnie jest Google Maps (Android, iOS), które może doskonale sprawdzić się jako alternatywa dla płatnych programów nawigacyjnych wymagających stałego dostępu do Internetu. Mimo, że w Google Maps możliwe jest ściąganie fragmentów map, to jednak samo wytyczenie trasy wymaga połączenia z siecią. Na platformie Apple można korzystać również z Apple Maps, które jest coraz lepsze, ale nadal brakuje jej dokładności w niektórych przypadkach.

 Najlepsze nawigacje na smartfona - zdjęcie 4

 

Telefony wyposażone w Windows Phone 8 oraz iOS mogą zostać wzbogacone o aplikację HERE, Nokii, pozwalającą na pobranie map i pracę w trybie offline. W przypadku Androida możliwe jest korzystanie tylko z map HERE w przeglądarce, natomiast inne platformy posiadają możliwość pobrania tradycyjnej aplikacji wraz z mapami.

 

Trzy zaprezentowane w artykule programy nawigacyjne nie wyczerpują tego bogatego segmentu rynku, jednak można je uznać za jedne z najlepszych. Inne, choć niezłe, są dość drogie (np. CoPilot Live  za 180 zł), niektóre są nieco niedopracowane i mają problemy ze stabilnością (np. TomTom), a jeszcze inne, takie jak Navigon, nie wyróżniają się aktualnością map (przynajmniej w przypadku Polski). Niektóre przypadłości nie skreślają ich całkowicie z orbity zainteresowania przeciętnego użytkownika, więc zachęcam do sprawdzania darmowych wersji próbnych, które pozwolą zapoznać się z interfejsem i mechaniką działania oprogramowania oraz pozwolą upewnić się czy program działa bez problemu z naszym modelem telefonu.

 

Autor

Michał
2+2=

PARTNERZY SERWISU: