INTERNETPrzechowywanie danych w chmurze – dwie ciekawe alternatywy

Przechowywanie danych w chmurze – dwie ciekawe alternatywy

Jeszcze jakiś czas temu najpopularniejszym nośnikiem danych były płyty CD i DVD – to w taki sposób zazwyczaj przenosiliśmy dane pomiędzy dwoma komputerami. Z mniejszą ilością radziły sobie maile, po jakimś czasie do użytku weszły pamięci flash USB, czyli popularne do dziś pendrive’y. Dziś nasze wymagania wzrosły – chcemy mieć dostęp do swoich danych z dowolnego miejsca na świecie o dowolnej porze, bez ograniczeń. I tu do gry wchodzą wirtualne dyski w chmurze oraz popularne usługi.

Przechowywanie dysków w chmurze niesie ze sobą ogromną liczbę zalet i udogodnień. Po pierwsze mamy dostęp do naszych plików zapisanych w specjalnym folderze praktycznie z dowolnego miejsca na ziemi – wystarczy połączenie z Internetem. Możemy zrobić zdjęcie za pomocą smartfona, następnie przesłać je na dysk w chmurze i udostępnić znajomym, którzy zobaczą plik na komputerze, tablecie, telewizorze z usługą Smart TV etc. Ograniczeniem jest niestety najważniejszy czynnik, czyli Internet. Nie dość, że do obsługi niezbędne jest połączenie z siecią, to na dodatek od jakości i szybkości zależy komfort użytkowania. Wysyłanie dużego pliku na wirtualny dysk przy wolnym połączeniu może trwać bardzo długo. Mimo to dyski w chmurze to świetne rozwiązanie, zaś liczba usług w sieci jest ogromna. My wybraliśmy dwie najpopularniejsze i postaramy się napisać w skrócie, czym się charakteryzują.

Dropbox

Do najpopularniejszych usług należy przede wszystkim Dropbox, który ze względu na świetne wsparcie, możliwość rozszerzania pojemności dysku za darmo oraz dobrej aplikacji na wiele platform zyskał sobie szacunek wielu użytkowników na świecie. Odpowiedni program zainstalujemy na komputerze, tablecie z systemem operacyjnym iOS, Windows Phone czy też Google Android, jak również na telewizorze z usługą Smart TV.

Przechowywanie danych w chmurze – dwie ciekawe alternatywy - zdjęcie

Obsługa programu Dropbox jest bardzo prosta i nie sprawi problemów nawet początkującym użytkownikom. Wystarczy stworzyć specjalny folder lub udostępnić dowolną lokalizację na dysku twardym. Aby skopiować pliki na wirtualny dysk, wystarczy skopiować pliki do folderu programu. Co ciekawe, usługa umożliwia synchronizację danych z wieloma systemami jednocześnie, dostęp do plików z poziomu przeglądarki internetowej oraz bezpieczne wysyłanie plików poprzez protokół SSL i szyfrowanie AES-256.

4Sync

Ciekawą alternatywą dla Dropboxa jest nieco mniej popularna, ale również funkcjonalna usługa 4Sync. Podobnie jak konkurent, tak samo 4Sync to tak naprawdę internetowy, wirtualny dysk twardy do przechowywania dowolnych plików, zaś cały proces ułatwia intuicyjna i bardzo prosta w obsłudze dedykowana aplikacja. Oczywiście za pomocą opisywanej usługi możemy zapisywać dowolne pliki i foldery, dzięki czemu dostęp do nich będziemy mieć niemal z każdego miejsca na świecie za pośrednictwem komputera, tabletu, smartfona etc. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby pliki udostępniać znajomym w sieci, a wszystko to prosto i szybko.

Przechowywanie danych w chmurze – dwie ciekawe alternatywy - zdjęcie 2

Warto wspomnieć, że zaraz po instalacji do dyspozycji użytkownika oddawane jest aż 15 GB darmowej przestrzeni na dowolne dane. Synchronizacja oraz przesyłanie wszystkich danych odbywa się za pomocą specjalnej strony w przeglądarce, za pomocą utworzonego folderu na dysku komputera lub za pośrednictwem dedykowanej aplikacji 4Sync. Wypada również wspomnieć o kilku ciekawych opcjach, takich jak zdalna zmiana nazw plików i folderów, możliwość konwersji dokumentów do formatu PDF etc. Na deser dostajemy możliwość tworzenia kopii bezpieczeństwa konkretnego folderu lub całego systemu.

Autor

Kamil
2+2=

PARTNERZY SERWISU: