KOMPUTERW jaki sposób dysk i pamięć RAM wpływa na szybkość komputera?

W jaki sposób dysk i pamięć RAM wpływa na szybkość komputera?

Z pewnością każdy użytkownik komputera chce, aby jego sprzęt był jak najszybszy. Niektórzy wymieniają podzespoły (nie zawsze ma to sens), inni korzystają ze specjalnych programów, a to zwykła strata czasu. Prawda jest jednak taka, że przed jakimkolwiek posunięciem warto sprawdzić, co tak naprawdę wpływa na wydajność i szybkość komputera.

Już jakiś czas temu wspominaliśmy, że stosowanie „cudownych” programów do przyspieszania komputera nie ma sensu. Zapewne jeszcze wielokrotnie powrócimy do tego tematu, gdyż warto uświadamiać użytkowników, którzy nadal dają się zwieść i stosują tego typu rozwiązania niekiedy nawet za to płacąc. Ostatnio pisaliśmy również o tym: „W jakim stopniu procesor wpływa na szybkość komputera?” Jeśli chodzi o modyfikację komputera poprzez wymianę podzespołów, jest to najlepszy sposób, choć nie zawsze użytkownicy czynią to prawidłowo. Kupno bardzo mocnego procesora posiadając słabą płytę główną, zasilacz niewiadomej marki oraz 2 GB pamięci RAM jest po prostu stratą pieniędzy.

 

W jaki sposób dysk i pamięć RAM wpływa na szybkość komputera? - zdjęcieJeśli chodzi o wydajność procesora, ma ona spory związek z pamięcią RAM oraz jej pojemnością. Należy pamiętać, że dopóki procesor nie dostanie odpowiedniej pracy, jest po prostu bezużyteczny. Na tym polu do akcji wchodzi pamięć RAM, która dostarcza zadania do procesora – im większa jej pojemność, tym więcej pracy dostanie procesor, a im szybszy procesor, tym szybciej wszystko pracuje. To oczywiście ogromne uproszczenie, ale posiadając topowy procesor i niewielką ilość pamięci RAM, większość zasobów CPU po prostu nie pracuje. Mówiąc kolokwialnie, nie ma co robić. Jak to wygląda w praktyce? Jeśli posiadamy słaby procesor i niewiele pamięci RAM, wymiana jednego lub drugiego nie wpłynie zauważalnie na ogólną wydajność. Należy wymienić procesor oraz dokupić pamięć RAM. Jeśli wymienimy tylko procesor, pamięć RAM nie nadąży z dostawą zadań do CPU. W odwrotnym przypadku to procesor nie będzie w stanie obsłużyć wszystkich poleceń serwowanych przez pamięć operacyjną.

Co ciekawe, równie ważny jest… dysk twardy. Posiadając mocny procesor i dużą ilość pamięci RAM możemy notować częste spadki wydajności. Winowajcą może być stary i wolny dysk twardy, który nie nadąża z obsługą wszystkich operacji. Co prawda w takich chwilach może pomóc pamięć RAM, ale jeśli dysk twardy nie nadąża, zbyt mocno obciąża zadaniami pamięć operacyjną, a ta z kolei nie jest w stanie obsłużyć wszystkich zadań kierowanych do procesora. Warto również pamiętać o pamięci cache procesora, która również odpowiada za drobne operacje. Oczywiście im więcej pamięci cache (pierwszego oraz drugiego stopnia), tym lepiej. Obecnie najczęściej spotykane są procesory z pamięcią cache o pojemności od 8 (podstawowe modele) do nawet 128 MB (topowe i najdroższe modele). Należy pamiętać, że zwiększenie tej pamięci w późniejszym czasie jest niemożliwe – należy więc wybierać model rozsądnie.

Autor

Kamil
2+2=

Komentarze - W jaki sposób dysk i pamięć RAM wpływa na szybkość komputera?

  • ~ Pandora Bardzo przydatny poradnik dla nowych użytkowników komputerów. ;)

PARTNERZY SERWISU: