KOMPUTERWentylator w laptopie się nie kręci - co robić?

Wentylator w laptopie się nie kręci - co robić?

Wiele laptopów ma tendencję do przegrzewania się, co możemy zaobserwować m.in. przez rozgrzaną obudowę w okolicy klawiatury. Najbardziej nagrzewają się dolne elementy obudowy. Jeśli masz problemy z chłodzeniem musisz sprawdzić układ chłodzenia. Wentylator w laptopie się nie kręci? Podpowiadamy co zrobić w tym wypadku. 

 

Podstawowa sprawa to weryfikacja czy komputer jest na gwarancji. Jeśli jest, to ingerencja w sprzęt może zakończyć się utratą gwarancji, więc lepszym pomysłem jest oddanie urządzenia do naprawy gwarancyjnej niż samodzielne rozkręcanie obudowy.  W przypadku, gdy gwarancja już się skończyła, możesz przystąpić do samodzielnej naprawy.

 

Na początek możesz skorzystać ze sprężonego powietrza, który pozwoli oczyścić łopatki z nadmiaru kurzu. Być może wtedy radiator zacznie się kręcić.

 

Wentylator w laptopie się nie kręci - co robić? - zdjęcie

 

Jeśli to nie pomaga, konieczne może okazać się rozkręcenie obudowy i nasmarowanie wentylatora, by obrót był łatwiejszy. Jeśli to nie pomoże - kolejnym krokiem jest wymieniana całego elementu. Przed tym jednak warto sprawdzić czy nie odłączyła się wtyczka zasilająca wentylator, albo czy nie jest luźna lub uszkodzona.

 

Wentylator w laptopie się nie kręci - co robić? - zdjęcie 2

 

Po oczyszczeniu wentylatora z kurzu, układ chłodzenia będzie pracował ciszej. By sprawdzić czy wentylator działa z odpowiednią prędkością, możesz wykorzystać program typu SpeedFan, pokazując prędkość wiatraków zamontowanych w komputerze.

 

Fot. Iwan Gabovitch, flickr.com na lic. Creative Commons 2.0

Autor

Michał
2+2=

PARTNERZY SERWISU: