KOMPUTERAsus Tinker Board - alternatywa dla Raspberry Pi

Asus Tinker Board - alternatywa dla Raspberry Pi

Nie trzeba być Geekiem, aby wiedzieć czym jest Raspberry Pi. Dla niewtajemniczonych, jest to miniaturowy komputer w obudowie wielkości paczki papierosów, który mimo niepozornych gabarytów, ma bardzo potężne możliwości. Można na jego bazie zbudować na przykład domowe centrum multimedialne, robota czy inne elektroniczne cuda. Teraz mała jeżynka ma poważnego konkurenta.

 

Pod względem parametrów nowość Asusa przebija popularną jeżynkę niemal pod każdym względem, ale miłośnicy Raspberry Pi twierdzą, że nie parametry, a wsparcie i rozwijanie całego projektu są o wiele ważniejsze. Wiele w tym prawdy, gdyż Asus po jakimś czasie może zapomnieć o nowym Tinker Board i zająć się czymś innym. Raspberry Pi jest na rynku od wielu lat i ciągle pojawiają się nowości. Co więcej, nie zanosi się na to, aby miało się cokolwiek zmienić. Przejdźmy jednak do konkretów.

 

Asus Tinker Board - alternatywa dla Raspberry Pi - zdjęcie

 

Na pokładzie Asus Tinker Board znajdziemy czterordzeniowy układ Rockchip RK3288 taktowany zegarem 1,8 GHz wspierany przez 2 GB pamięci RAM LPDD3. Jest także gigabitowy układ sieciowy oraz slot na karty pamięci MicroSD. Producent chwali się też lepszym niż w Rasperry Pi 3 systemem audio, który radzi sobie z odtwarzaniem dźwięku w 24 bitach i przy częstotliwości próbkowania 192 kHz. W przypadku Raspberry Pi 3, aby uzyskać taką jakość, musimy dokupić specjalną przystawkę.

 

Oprócz tego w komputerze znajdziemy moduły Bluetooth 4.0 i Wi-Fi 802.11 b/g/n. Do zestawu dołączona jest też antena, którą można w samodzielnie zamontować lub w razie potrzeby zdemontować. Mamy też do dyspozycji cztery złącza USB 2.0, wyjście HDMI 1.4 i gniazdo słuchawkowe. Poza tym na laminacie znajdują się złącza 40-pin GPIO, 15-pin MIPI DSI i 15-pin MIPI CSI. Zasilanie doprowadzane jest do komputera za pomocą portu micro USB.

 

Jak widać podobieństw z Raspberry Pi 3 jest sporo, choć parametry faktycznie wydają się znacznie lepsze. Oczywiście urządzenie kompatybilne jest z systemami z rodziny Linux, producent przygotował specjalną dystrybucję Tinker OS oraz pracuje nad specjalną wersją systemu Android. Cena? Obecnie jest to około 55 dolarów, ale niestety w Polsce, kwoty w kilku sklepach przekraczają... 430 złotych.

Autor

Kamil
2+2=

PARTNERZY SERWISU: