INTERNETCo to jest Dropbox?

Co to jest Dropbox?

Jeszcze kilka lat temu pojęcie „wirtualny dysk w chmurze” brzmiało bardzo abstrakcyjnie i niezrozumiale. Dziś to już norma i niemal każdy, nawet początkujący użytkownik komputera wie co to takiego lub korzysta przynajmniej z jednej usługi tego typu. Jedną z najpopularniejszych jest bez wątpienia Dropbox. Sprawdźmy co to takiego.

Aby w prosty sposób wyjaśnić, co to takiego Dropbox, wystarczy jeden przykład. Jest to specjalny dysk, do którego mamy dostęp z każdego urządzenia, o każdej porze dnia i nocy, z dowolnego miejsca na świecie za pośrednictwem Internetu. Niestety dostęp do Internetu jest w tym przypadku konieczna, choć jeśli aktywujemy opcję automatycznej synchronizacji, wszystkie pliki zostaną zapisane na dysku wewnętrznym komputera lub urządzenia mobilnego.

Co to jest Dropbox? - zdjęcie

Wirtualnego dysku Dropbox możemy używać zarówno do tworzenia kopii bezpieczeństwa ważnych danych, przechowywania dokumentów, zdjęć lub filmów, jak również do wysyłania różnych danych innym użytkownikom za pomocą opcji udostępniania folderu zapisanego na dysku w Dropbox. Co ciekawe, odbiorca nie musi posiadać konta w usłudze, dzięki czemu możemy wysłać znajomym lub rodzinie cały katalog zdjęć o pojemność nawet 1 GB w mailu – wystarczy w wiadomości przesłać odpowiedni link do folderu udostępnionego.

Niestety Dropbox ma pewne ograniczenia. Chodzi przede wszystkim o pojemność owego dysku. Domyślnie jest to kilka gigabajtów, choć dość prosto można zwiększyć tę wartość o kilka lub kilkanaście procent podłączając nowe urządzenia, polecając usługę znajomym itp. Jeśli zależy nam na dużej pojemności np. 1 TB za 99 dolarów rocznie.

Autor

Kamil
2+2=

PARTNERZY SERWISU: