KOMPUTERCzym się różni laptop od notebooka?

Czym się różni laptop od notebooka?

Obecnie ilość najróżniejszych sprzętów elektronicznych przyprawia o zawrót głowy. Podobnie ich nazewnictwo, za którym ciężko nadążyć. Nic więc dziwnego, że czasem pojęcia zaczynają się mylić tym bardziej, jeśli są stosowane naprzemiennie. Czy laptop to to samo co notebook?

Teoretycznie te dwie nazwy odnoszą się do jednego urządzenia, choć po pierwsze, jest tak od niedawna, a po drugie jest to efekt potocznego nazewnictwa. Zacznijmy od tego, że laptop to kategoria nadrzędna, który była stosowana na samym początku, gdy pojawiły się komputery osobiste o gabarytach pozwalających ich swobodne przenoszenie. Dziś jest nieco inaczej, a żeby to lepiej zobrazować posłużę się prostym przykładem. Podobnie jest z telefonem, który kilkanaście lat temu był stacjonarny, nieco później stał się bezprzewodowy, zaś ostatnim wcieleniem jest telefon komórkowy, ale… telefon komórkowy to nie to samo, co smartfon, choć nadal korzysta się z terminu „telefon”, gdyż spełnia on pierwotną funkcję umożliwiającą dzwonienie.

Czym się różni laptop od notebooka? - zdjęcie

Tak samo jest z laptopem – jest to pierwotna nazwa, tak jak telefon. Nieco później pojawiło się określenie notebook, które oznaczało urządzenie nico mniejsze, lżejsze, bardziej poręczne i o biznesowym zabarwieniu. Niestety w większości środowisk to pojęcie się nie przyjęło i zostało wyparte przez starsze – laptop. Jedynie w środowisku biznesowym korzysta się z nowych pojęć. Dlaczego częściej stosuje się słowo laptop? Więcej osób je kojarzy, łatwiej je wymówić i zapisać, jest po prostu popularniejsze. Podobnie jest ze smartfonem – większość osób woli powiedzieć np. „Idę po telefon.”, zamiast „Idę po smartphone.”

Jeśli chodzi o parametry techniczne, obecnie trudno znaleźć różnice. Co więcej, w sklepach oferowane są notebooki mimo większej popularności słowa laptop. Najpopularniejszymi urządzeniami tego typu są komputery wyposażone w ekrany o przekątnej 15,6 cala, choć niektórzy wybierają większe, choć mniej mobilne urządzenia z ekranami o przekątnej 17,3 cala. Istnieją również mniejsze urządzenia, ale wtedy przynależą one do innej grupy tj. ultrabooki lub netbooki.

Czym się różni notebook od laptopa?

Autor

Kamil
2+2=

PARTNERZY SERWISU: