KOMPUTERDysk magnetyczny i SSD – różnica w odzyskiwaniu danych

Dysk magnetyczny i SSD – różnica w odzyskiwaniu danych

Chodzi o odzyskiwanie danych, a to w przypadku dysków SSD może być trudne lub w ogóle niemożliwe. Oczywiście różnica w budowie i działaniu jest zasadnicza, ale czy wynikają z tego różnice dotyczące możliwości odzyskiwania danych? Otóż tak, ale zacznijmy od początku. Po wykasowaniu plików na tradycyjnym dysku magnetycznym, w większości przypadków usuwane są jedynie ich znaczniki i odnośniki, pliki są przenoszone, zaś dane mogą zostać nadpisane. Jeśli w porę się zorientowaliśmy i chcemy odzyskać skasowane pliki, przy zachowaniu ostrożności jest to możliwe. Oczywiście po skasowaniu plików należy unikać kopiowania, kasowania czy przenoszenia innych plików na tej samej partycji.

Dysk magnetyczny i SSD – różnica w odzyskiwaniu danych - zdjęcie

Użytkownicy dysków SSD są zachwyceni ich wydajnością oraz równą, bezgłośną pracą, ale wszystko się zmienia gdy przychodzi do odzyskiwania danych. Otóż po wykasowaniu danych szansa na ich odzyskanie jest praktycznie zerowa. Na najnowszych dyskach SSD, pliki są kasowane bezpowrotnie. Do akcji wchodzi bowiem technologia TRIM, która po skasowaniu plików dba o to, aby natychmiast pojawiło się wolne miejsce na kolejne dane. W związku z tym wszystkie dane po skasowaniu nie są nigdzie przechowywane, jak to ma miejsce w dysku magnetycznym.

Jeśli więc mamy w posiadaniu ważne dane i nie chcemy, aby były bezpowrotnie przez przypadek skasowane, zalecamy przechowywanie ich na dodatkowym dysku magnetycznym.

Autor

Kamil
2+2=

PARTNERZY SERWISU: