SOFTWAREJak rozszerzyć partycję systemową Windows 7?

Jak rozszerzyć partycję systemową Windows 7?

Partycja systemowa, to ta część naszego dysku twardego, na której zainstalowany jest system operacyjny. Na tej partycja (zazwyczaj jest to dysk C:\) instalowane są także domyślnie wszystkie programy, których używamy podczas pracy, nauki czy zabawy. Niestety czasem zdarza się tak, że po pewnym czasie na partycji systemowej zaczyna brakować miejsca. Co wtedy? Jest możliwość powiększenia tej partycji bez konieczności formatowania dysku, co wiązałoby się z utratą wszystkich danych oraz koniecznością instalacji systemu operacyjnego na nowo. Jak to zrobić? Czytajcie dalej!

 

Jak rozszerzyć partycję systemową Windows 7? - zdjęcie

 

Na początku należy zdefragmentować dysk twardy, na którym znajduje się system operacyjny. W tym celu otwieramy Mój Komputer, tam prawym klawiszem myszki klikamy na dysk systemowy (zazwyczaj jest to C:\) i z menu wybieramy Właściwości > Narzędzia > Defragmentuj. Następnie tworzymy kopię zapasową najważniejszych danych (na płytę, pendrive lub zewnętrzny dysk twardy).

 

Teraz po zdefragmentowaniu i utworzeniu kopii zapasowej wchodzimy w Start > Panel Sterowania > System zabezpieczenia > Narzędzia administracyjne i wybieramy Zarządzenia komputerem. Kolejno klikamy dwukrotnie w Magazyn i następnie w Zarządzanie dyskami.

 

Teraz zwiększamy rozmiar partycji systemowej. Aby to zrobić, musimy mieć wolne nieprzydzielone do żadnego dysku miejsce. Jeśli nie mamy takiego miejsca, musimy zmniejszyć inną, dostępną partycję, np dysk D:\. Żeby tego dokonać, klikamy prawym przyciskiem myszki na wybranej do zmniejszenia partycji i z menu podręcznego wybieramy Zmniejsz wolumin. Teraz podajemy dokładną ilość miejsca (w megabajtach) do zmniejszenia i wybieramy Zmniejsz.

 

Jak rozszerzyć partycję systemową Windows 7? - zdjęcie 2

 

Wracamy do rozszerzania partycji systemowej. Prawym klawiszem myszy klikamy na dysk systemowy i z menu wybieramy Rozszerz wolumin. Teraz powinien pojawić się kreator rozszerzania dysków. Musimy kliknąć Dalej, a następnie wybrać przestrzeń o jaką ma być powiększona nasza partycja. Pamiętajcie, że nie może być ona większa, niże dotychczasowa+ilość nieprzydzielonego miejsca uzyskanego z pomniejszenia innej partycji. Teraz już tylko wystarczy wybrać Zakończ i gotowe! Właśnie powiększyliśmy rozmiar partycji systemowej.

Autor

Krzysztof
2+2=

Komentarze - Jak rozszerzyć partycję systemową Windows 7?

  • ~ Anna Nie można tym sposobem rozszerzyć partycji - artykuł wprowadza w błąd.
  • ~ Jakijaki Nie bardzo to działa. Zwolniona przestrzeń z dysku D widniej z prawej strony dysku D. Naciskanie prawym klawiszem na partycję systemową otwiera okienko, w którym "Rozszerz wolumin" nie jest aktywne. To samo dla dysku D jest ok.

PARTNERZY SERWISU: