SOFTWAREJak sformatować dysk zewnętrzny

Jak sformatować dysk zewnętrzny

Przenoszenie dużych ilości danych między komputerami nie byłoby możliwe bez zewnętrznych dysków twardych. Pomimo tego, że popularne pendrvie'y mogą pochwalić się pojemnościami dochodzącymi do kilkudziesięciu czy nawet kilkuset GB to i tak daleko im jeszcze do dysków zewnętrznych. Niestety częste przenoszenie dużej ilości plików, ich kopiowanie, kasowania i wklejanie może wiązać się z coraz wolniejszą pracą dysku lub nawet jego uszkodzeniem. Jak temu zapobiec? Najlepiej co jakiś czas dokładnie sformatować taki dysk. Poniżej znajdziecie szczegółowy opis na temat tego, jak szybko sformatować dysk zewnętrzny.

 

Jak sformatować dysk zewnętrzny - zdjęcie

 

Cały proces jest dość prosty i nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Co więcej, nie powinien zająć dużo czasu. W zależności od pojemności dysku i sposobu formatowanie jest to od kilku do kilkunastu minut. Po pierwsze należy podpiąć dysk zewnętrzny do włączonego komputera poprzez port USB. Kiedy już nasz komputer go wykryje (odpowiedni komunikat powinien pojawić się w prawym dolnym rogu ekranu) wchodzimy do Mojego Komputera. Tam obok ikonek napędów optycznych oraz dysków twardych będzie teraz widoczna ikona dysku zewnętrznego. W naszym przypadku jest to Toshiba.

 

Jak sformatować dysk zewnętrzny - zdjęcie 2

 

Klikamy na tę ikonkę prawym klawiszem myszy. Z menu kontekstowego wybieramy opcję FORMATUJ.

 

Jak sformatować dysk zewnętrzny - zdjęcie 3

 

Teraz powinno pojawić się dodatkowe okno z kilkoma opcjami. Te pozwalają między innymi na zmianę wolumenu (nazwy) naszego dysku lub ustawienie systemu plików. Przed formatowaniem proponujemy wybrać system NTFS. Mamy też możliwość wyboru rodzaju formatowania: szybkie bądź standardowe. Jeżeli dysk dawno nie był formatowany to lepiej jest użyć opcji standardowego formatu.

 

Jak sformatować dysk zewnętrzny - zdjęcie 4

 

Cały proces przebiega wtedy nieco dłużej, ale możemy być pewni, że w czasie użytkowania dysku nie napotkamy na żadne błędy. Ostatnim krokiem jest wciśnięcie przycisku Start. Teraz rozpoczyna się proces formatowania. Po kilku minutach możemy cieszyć się na nowo sformatowanym, działającym nieco szybciej dyskiem zewnętrznym. Pamiętajmy jednak, że proces formatowania SKASUJE wszystkie dane, które zapisane były na dysku. Radzimy więc wcześniej zrobić kopię zapasową.

Autor

Krzysztof
2+2=

Komentarze - Jak sformatować dysk zewnętrzny

  • ~ luca Radę na temat zrobienia kopii zapasowej lepiej dać na początku porady ;)

PARTNERZY SERWISU: