INTERNETJak sprawdzić, które programy łączą się z siecią?

Jak sprawdzić, które programy łączą się z siecią?

Codzienne korzystanie z komputera wiąże się z uruchamianiem wielu programów. Niektóre z nich służą do komunikacji (komunikatory, klienci poczty elektronicznej etc.) inne zaś do pracy. Jak jednak sprawdzić, któe programy łączą się z siecią?

Czasami warto wiedzieć, które programu łączą się z internetem wykorzystując transfer lub generując zagrożenie. Niestety nie zawsze jest to jasne na pierwszy rzut oka. Na szczęście jest prosty sposób, dzięki któremu dowiemy się, które programy wykorzystują do swojego działania łącze internetowe.

W pierwszej kolejności uruchamiamy Menedżera zadań Windows naciskając kombinację klawiszy Ctrl + Shift + Esc. Następnie przechodzimy do zakładki „Wydajność” i klikamy na przycisk „Monitor zasobów...”. W nowo otwartym oknie kliknięciem na Sieć rozwijamy sekcję z listą procesów wykorzystujących aktualnie połączenie internetowe.

Jak sprawdzić, które programy łączą się z siecią? - zdjęcie

Jeżeli na liście nie znajdują się żadne pozycje oznacza to, że żaden program nie korzysta z łącza internetowego. Jeśli jednak wcześniej nie wyłączaliśmy żadnych programów, na liście z pewnością wyświetlą się procesy związane np. z komunikatorem, przeglądarką lub programem antywirusowym. To również dobry sposób na sprawdzenie, czy oprócz znanych nam procesów na liście znajdują się podejrzane pozycje. Wtedy możemy sprawdzić je wpisując nazwę w wyszukiwarce Google.

Autor

Kamil
2+2=

PARTNERZY SERWISU: