MOBILEJak korzystać z Gmaila na Androidzie

Jak korzystać z Gmaila na Androidzie

Posiadanie konta e-mail jest dziś niemal koniecznością. Adres mailowy jest często równie ważny co ten, pod którym jesteśmy fizycznie zameldowani. Ciężko jest sobie wyobrazić brak maila. Jedną z najpopularniejszych skrzynek bez wątpienia jest Gmail od Google. Ma on kilkaset milionów użytkowników na całym świecie, jest stabilny i oferuje cały szereg dodatkowych funkcjonalności. Posiadacze smartfonów oraz tabletów z systemem Android mogą wygodnie korzystać ze swojej skrzynki Gmail za pośrednictwem specjalnej, dedykowanej aplikacji mobilnej. Poniżej postaramy się szczegółowo opisać działanie Gmaila na Androidzie i pokazać w jaki sposób założyć tam konto.

 

Jak korzystać z Gmaila na Androidzie - zdjęcie  Jak korzystać z Gmaila na Androidzie - zdjęcie 2

 

Aplikacja Gmail jest instalowana fabrycznie w większości urządzeń z Androidem. Aby ją otworzyć należy na ekranie głównym wybrać Aplikacje, a potem znaleźć ikonkę Gmail i kliknąć ją.

 

Jak korzystać z Gmaila na Androidzie - zdjęcie 3

 

Naszym oczom ukaże się ekran główny Gmail oraz automatycznie zostaniemy zapytani o dodanie/skonfigurowanie nowego konta. Jeśli posiadamy już adres mailowy w serwisie gmail, po prostu podajemy go w odpowiednie pole, wpisujemy hasło i łączymy się z serwerem.

 

Po połączeniu zostaniemy zapytani o synchronizację maili oraz kontaktów (zostaną one zsynchronizowane z tymi, które posiadamy w skrzynce mailowej oraz z danymi tele-adresowymi z książki w smartfonie lub tablecie. Kiedy już wszystko to będzie skonfigurowane, możemy zacząć w pełni korzystać z aplikacji.

 

Odbieranie maili:

Odbieranie wiadomości jest niezwykle proste. W momencie, gdy smartfon połączony jest z siecią, następuje automatyczne pobieranie wiadomości. Te wyświetlają się jako lista na ekranie głównym urządzenia. Aby przeczytać którąś z nich, wystarczy kliknąć w ikonę lub tytuł.

 

Jak korzystać z Gmaila na Androidzie - zdjęcie 4 

 

Po przeczytaniu wiadomości możemy ją zachować, usunąć lub dodać do ulubionych. Szybkie usuwanie możliwe jest poprzez kliknięcie w ikonę kosza (prawy, górny róg). Do ulubionych zaś dodajemy poprzez wybranie gwiazdki. Strzałka w lewo oznacza powrót do menu głównego. Wrócić możemy także wybierając systemowy klawisz powrotu.

Ostatnia, przydatna funkcja dostępna z poziomu ekranu wiadomości ukryta jest pod ikoną trzech kropek łożonych jedna nad drugą. Są to opcje, dzięki którym możemy w szybki sposób odpowiedzieć nadawcy lub wszystkim osobom, do których wiadomość została zaadresowana albo przekazać ją dalej.

 

Jak korzystać z Gmaila na Androidzie - zdjęcie 5 Jak korzystać z Gmaila na Androidzie - zdjęcie 6

 

Wysyłanie maili:

Jeśli chcemy skomponować nową wiadomość i wysłać na przykład do znajomego to musimy w tym celu na ekranie głównym kliknąć w ikonkę koperty z plusem (prawy górny róg). Zostaniemy automatycznie przeniesieni do kreatora wiadomości. Tutaj należy wpisać adres odbiorcy, temat oraz treść wiadomości.

 

Jak korzystać z Gmaila na Androidzie - zdjęcie 7

 

Możemy również dodać większą liczbę odbiorców lub wysłać kopię maila do  kilku innych osób. Nie zabrakło także funkcji odpowiedzialnej za dodawanie załączników. W tym celu należy wybrać systemowy klawisz opcji (zazwyczaj oznaczony trzema liniami na obudowie smartfonu). Wyświetlone zostanie menu podręczne z kilkoma opcjami do wyboru:

- Dołącz zdjęcie,

- Załącz plik,

- Zapisz wersję roboczą,

- Dodaj DW/UDW,

- Odrzuć,

- Ustawienia,

- Prześlij opinię,

- Pomoc.

Dwie pierwsze pozwalają na załączenie zdjęcia lub innego pliku, który znajduje się w pamięci naszego urządzenia. Kolejna odpowiada za wysyłanie kopii wiadomości.

 

Wartą uwagi jest też opcja USTAWIENIA. Tutaj bowiem mamy możliwość bardziej szczegółowej konfiguracji naszej skrzynki. Niemniej jednak niedoświadczonym użytkownikom proponujemy nie zmieniać znajdujących się tam parametrów.

 

Jak korzystać z Gmaila na Androidzie - zdjęcie 8 Jak korzystać z Gmaila na Androidzie - zdjęcie 9

 

W ten oto sposób wygląda podstawowe funkcjonowanie aplikacji mobilnej Gmail. Całość jest bardzo prosta w obsłudze, a podstawowe funkcjonalności nie powinny sprawić problemu nawet najmniej doświadczonym użytkownikom.

Autor

Krzysztof
2+2=

PARTNERZY SERWISU: