KOMPUTERJak sprawdzić prędkość Internetu?

Jak sprawdzić prędkość Internetu?

Decydując się na zmianę łącza internetowego klienci kuszeni się atrakcyjnymi pakietami, które nierzadko okazują się nie spełniać zapowiadanych wymogów prędkości. Próbujesz pobrać interesujące pliki i zauważasz, że proces ten trwa powoli? Poniżej odpowiemy na pytanie jak sprawdzić prędkość Internetu i o czym należy pamiętać przed sprawdzeniem.

 

Jak sprawdzić prędkość Internetu? - zdjęcie
Prędkość Internetu zależy od dostawcy internetowego, choć nie jest to regułą. Generalnie istnieje kilka powodów, dla których Internet może działać wolniej niż powinien:

1. Dostawca internetowy nie dotrzymuje warunków umowy. W takiej sytuacji należy sprawę udokumentować i złożyć zażalenie na piśmie. Obowiązkiem dostawcy po podpisaniu stosownej umowy jest zwiększenie prędkości Internetu. Należy przy tym zwrócić uwagę, czy w umowie nie ma zapisu o ograniczeniach limitu. Jeśli taki limit występuje, to niższa prędkość może być wynikiem wykorzystania miesięcznego transferu objętego umową.

2. Dostawca internetowy dotrzymuje warunki umowy i udostępnia łącze o określonej prędkości. Jeśli pomimo tego łącze jest wolniejsze to może to być spowodowane zbyt dużym obciążeniem procesora. W przypadku słabszych komputerów nie jest wskazane otwieranie zbyt dużej liczby kart w przeglądarce internetowej. Pobierając jednocześnie plik z kilkoma otwartymi oknami, wśród których znajdują się m.in. filmy strumieniowane na kanale YouTube, prędkość łącza może znacznie wolniejsza. Wskazane jest zamknąć zbędne okna w wyszukiwarce i następnie wykonanie testu prędkości Internetu.

 

3. Jedną z częstych przyczyn jest również brakujące miejsce na dysku, co wpływa na obciążenie pracy komputera, a przy tym Internetu. Testy połączenia warto zatem robić na dysku czystym lub takim, na którym mamy uporządkowane dane.

 

4. Osłabienie prędkości łącza powodują również wirusy. Wśród nich warto zwracać uwagę na pliki typu AdWare i SpyWare, które często pobierane są w przypadku darmowego oprogramowania. Najlepiej przed instalacją przejść do ustawień zaawansowanych i odznaczyć wszelkie zbędne dodatki.

Jak sprawdzić prędkość Internetu?

Mając już czysty komputer, uporządkowane dane i wyłączone wszystkie zbędne programy w tle, można przejść do sprawdzenia prędkości Internetu. Najlepszym sposobem jest skorzystanie z darmowych stron internetowych, które w kilka chwil pokażą szczegóły dotyczące prędkości pobierania czy wysyłania plików. Warto skorzystać z takich stron jak np. SpeedTestPL czy SpeedTestNet. Działają błyskawicznie, co ułatwia sprawdzenie prędkości Internetu.

Autor

Lukasz
2+2=

PARTNERZY SERWISU: