KOMPUTERJak uruchomić BIOS?

Jak uruchomić BIOS?

BIOS, czyli inaczej Basic Input/Output System to serce naszego peceta. To właśnie BIOS kontroluje właściwą pracę wszystkich zainstalowanych "pod maską" komputera podzespołów. My, jako użytkownicy mamy możliwość ingerencji w ustawienia BIOS'u poprzez zmianę różnego rodzaju parametrów (kolejność bootowania, włączanie/wyłączanie napędów, ustawianie górnej granicy temperatury pracy dla procesora, itd). Jak wejść do BIOS'u? O tym dowiecie się z poniższego poradnika.

 

Jak uruchomić BIOS? - zdjęcie

 

Producenci płyt głównych stosują zazwyczaj jedną z dwóch najpopularniejszych metod pozwalających w szybki sposób dostać się do menu BIOS'u. O tym, który z nich występuje w przypadku Waszego komputera możecie dowiedzieć się tuż po jego włączeniu. Wystarczy zaobserwować ekran startowy (ten, który pojawia się jeszcze przed ekranem z logo systemu operacyjnego). W dolnej części ekranu wyświetlony zostanie jeden z dwóch komunikatów:

Press F2 to enter Setup lub Press Del to run Setup.

 

W przypadku wyświetlenia się pierwszego komunikatu, aby dostać się do BIOS'u należy szybko (dla pewności najlepiej kilkukrotnie) wciskać klawisz F2 aż do momentu pojawienia się odpowiedniego menu tekstowego. To zazwyczaj wyświetlane jest na charakterystycznym niebieskim tle. Tak własnie wygląda BIOS.

 

Jak uruchomić BIOS? - zdjęcie 2

 

W przypadku wyświetlenia się drugiego komunikatu postępujemy analogicznie. Tym razem jednak wciskamy (najlepiej kilkukrotnie) klawisz Delete. Po chwili powinniśmy zostać przeniesieni do BIOS'u.

 

Jak uruchomić BIOS? - zdjęcie 3

Autor

Krzysztof
2+2=

PARTNERZY SERWISU: