KOMPUTERJak wejść do biosu

Jak wejść do biosu

BIOS (Basic Input/Output System) to serce płyty głównej. Za pośrednictwem biosu sterowane jest większość funkcji naszego komputera. Pozwala on między innymi (w zależności od producenta płyty głównej) na ustawienie kolejności bootowania systemu z dysków twardych, napędów optycznych bądź pamięci USB, zmienić graniczną temperaturę procesora, przy której następuje wyłączenie komputera. BIOS zapisany jest na stałe w pamięci płyty głównej. Posiada on podstawowe informacje na temat daty i godziny oraz danych dotyczących całego hardware zainstalowanego w komputerze. Jeżeli chcemy zmienić, którąś z opcji w BIOS będziemy musieli się do niego dostać. Jak to zrobić?

 

Jak wejść do biosu - zdjęcie

 

Zależnie od producenta płyty głównej są różne sposoby na dostanie się do menu BIOS'u. Niemniej jednak dwa z nich są najpopularniejsze. Poniżej znajdziecie ich opis.

Do biosu nie możemy wejść z poziomu systemu operacyjnego. Aby to zrobić należy zrestartować komputer i zaraz na samym początku, jeszcze przed pojawieniem się logo systemu operacyjnego szybko wcisnąć (najlepiej kilkukrotnie, dla pewności) klawisz F2. Powoduje to automatyczne przeniesienie do BIOSu. Jego menu zazwyczaj ma charakterystyczny dwukolorowy design (niebiesko-biały).

 

Jak wejść do biosu - zdjęcie 2

 

Kolejnym sposobem, również stosowanym przed sporą część producentów płyt głównych jest wciśnięcie klawisza Delete. Procedura wygląda identycznie, jak w poprzednio opisywanym przypadku. Restartujemy komputer i zaraz po pojawieniu się pierwszych komunikatów na ekranie klikamy (najlepiej kilkukrotnie) w klawisz Delete. Po chwili zostajemy przeniesieni do BIOSu.

 

Jak wejść do biosu - zdjęcie 3

Autor

Krzysztof
2+2=

PARTNERZY SERWISU: