KOMPUTERJak wybierać laptop do gier?

Jak wybierać laptop do gier?

Laptopy i gry – na pierwszy rzut oka to się po prostu „nie dodaje”. Na szczęście można dobrać komputer przenośny, który umożliwia uruchomienie całkiem nowoczesnych gier. Jak to zrobić? Już odpowiadamy.

 

Nim przejdziemy do analizy podzespołów bazowych komputera, należy jasno postawić jedną sprawę: laptopy do gier to kompromis. Jest to propozycja dla osób, które są na tyle mobilne, że nie mogą pozwolić sobie na komputer stacjonarny. 

 

Jak wybierać laptop do gier? - zdjęcie

 

Jeśli grasz tylko w domu – lepiej kupić PC-ta. Za wybrany przez siebie budżet, nie ważne czy to 2000 czy 5000 zł, znajdziesz znacznie wydajniejszy komputer, który będzie posiadał możliwość łatwej rozbudowy. Gdy nie masz jednak możliwości korzystania z tradycyjnego peceta, nie pozostaje nic innego jak wertowanie ofert laptopów. 

 

Jak rozsądnie wybrać laptopa?

 

Duże sieci marketów elektronicznych i sklepów z komputerami mamią nas w swoich ofertach informacjami o szybkich procesorach, dużej ilości RAM-u i wielkich dyskach twardych, jednak głównym wąskim gardłem w laptopie jest karta graficzna. Mimo, że w danych technicznych możemy znaleźć zapewnienie o dużej ilości pamięci w karcie graficznej, może okazać się, że to pamięć współdzielona z RAM-em, a karta graficzna jest w rzeczywistości zintegrowanym układem, niezapewniającym należytej wydajności. 

 

Jak wybierać laptop do gier? - zdjęcie 2

 

Zintegrowane układy są bardzo popularne i często montowane nawet w komputerach wycenionych w wyższych przedziałach cenowych rzędu 3000 – 4000 zł. W takim wypadku, mimo posiadania wydanego procesora i5 oraz dużej ilości RAM-u, karta graficzna typu Intel HD Graphics 4000 nie pozwoli nam na spokojne granie w nowe gry. 

 

Decydując się na zakup laptopa do gier konieczne jest wybranie karty graficznej z dedykowanym układem graficznym. Aktualnie głównym dostawcą podzespołów jest firma nVIdia (rodzina kart GeForce), ale znajdziemy również laptopy z układami ATI (Radeon). Warto pamiętać, że mimo podobnej nazwy jak pecetowa karta graficzna, mobilne układy cechują się mniejszą wydajnością. GeForce GT 630M nie będzie równie wydajna, co GeForce GT 630. Podobnie sprawa wygląda z procesorami. Procesory mobilne również mogą nie być tak szybkie, jak ich modelowe odpowiedniki z kategorii PC. 

 

Jak wybierać laptop do gier? - zdjęcie 3

 

Głównymi parametrami wpływającymi na szybkość działania gier są: procesor oraz karta graficzna. Wybierając laptopa, warto dobrać model posiadający możliwie jak najlepszą konfigurację tych dwóch elementów. Aktualnie najlepszą wydajność gwarantują procesory należące do rodziny Intel Core i7 takie jak i7-3960X, i7-4770K czy i7-4900MQ. Nieco mniej popularne są układy firmy AMD np. AMD FX-8350. Minimum dla gracz wydają się procesory serii Intel Core i5. Tutaj kluczem jest zmieszczenie się w budżecie, gdyż laptopy z topowymi procesorami nie należą do najtańszych. 

 

Podobnie sprawa wygląda z kartami graficznymi: warto sięgać po karty graficzne z serii GeForce GTX oraz wydajne Radeony HD. Najmocniejsze laptopy są wyposażane w dwie karty graficzne pracujące wspólnie (układ SLI w przypadki GeForce i Crossfire w AMD). Decydując się na szybkiego laptopa do gier warto wziąć pod uwagę takie karty graficzne jak GeForce GTX 880M SLI, Radeon HD 8970M Crossfire, a także ich wersje pojedyncze oraz układy Nvidia Quadro K5100M, Radeon R9 M290X lub Radeon HD 8970M. Wybór kart graficznych jest spory, więc przed decyzją o zakupie, warto przejrzeć dokładnie ceny laptopów i sprawdzić aktualne wyniki wydajności kart. Jeśli nie jesteśmy w stanie kupić laptopa wyposażonego w najwydajniejszą kartę, warto postawić na układ graficzny posiadający jak największą liczbę własnej pamięci (niewspółdzielonej), choć nie jest to jedyne kryterium: ważne jest również np. taktowanie.

 

Po wyborze dwóch podstawowych parametrów laptopa dla gracza, trzeba przeanalizować kolejne zagadnienia. Kwestia dysku i pamięci RAM jest prostsza. Te podzespoły wymienia się równie łatwo jak w PC. 

 

Jak wybierać laptop do gier? - zdjęcie 4

 

Dysponując sporym budżetem na notebooka, warto postawić na dysk SSD, który cechuje się cichą pracą i co najważniejsze – wydajnością. Użytkownik odczuje różnicę już podczas startu systemu, nie mówiąc o grach. Jeśli nie mamy możliwości postawienia na dysk SSD, trzeba wybrać jak najszybszy dysk tradycyjny – prędkość obrotowa powinna wynosić przynajmniej 7200 obr/min. Przy wyborze pamięci RAM nie możemy kierować się tylko jej wielkością wyrażoną w gigabajtach, ale również typem (np. DDR3) oraz taktowaniem (1600 Mhz).

 

Kolejnym aspektem warty rozwagi jest ekran – tutaj wybieramy według swoich preferencji i standardów mobilności, jakich wymagamy. Minimum do gier to laptop 15-calowy. 17-stki są wygodniejsze, ale i cięższe. Warto pamiętać, że laptop do gier powinien mieć wyjście HDMI, które pozwala na bezproblemowe podłączenie komputera do monitora lub telewizora i kontynuowanie rozgrywki na większym ekranie. 

 

Jak wybierać laptop do gier? - zdjęcie 5

 

Kupując laptopa ważna jest również jakość wykonania obudowy, opinie o serwisie gwarancyjnym czy wygoda klawiatury, z której będziemy korzystać podczas gry. Podczas zabawy przyda się klawiatura numeryczna, wykorzystywana w niektórych produkcjach. Jej brak może rodzić pewne kłopoty, które najczęściej można wyeliminować modyfikując standardowy rozkład przycisków sterowania. 

 

Rynek laptopów jest pełen różnego rodzaju produktów, ale większość z nich, z racji zintegrowanej karty graficznej, nie będzie odpowiadało wymaganiom graczy. Warto starannie przebierać oferty, znajdując złoty środek między ceną, jak wydajnością podzespołów. 

Autor

Michał
2+2=

PARTNERZY SERWISU: