KOMPUTERJak wybrać dysk zewnętrzny?

Jak wybrać dysk zewnętrzny?

Chcesz kupić dysk, który pozwoli Ci na szybkie przemieszczanie dużej ilości danych? Oto garść porad jak wybrać dysk zewnętrzny. 

 

Jak wybrać dysk zewnętrzny? - zdjęcie

 

Dyski zewnętrzne można podzielić na dwie najważniejsze kategorie: 2,5-cala i 3,5-cala. To dwa typy produktów, które są najpopularniejsze na rynku. W pierwszym wypadku mamy do czynienia z urządzeniami niewielkich rozmiarów, które pod obudową kryją dyski HDD znane z laptopów. Poza niewielkimi rozmiarami, mają również inne zalety – nie potrzebują zewnętrznego źródła zasilania, bowiem wystarczy im prąd z gniazda USB. Zapewnia to łatwość obsługi w każdych warunkach, ale ma wpływ na cenę. Dyski do laptopów są droższe, zatem dyski zewnętrzne 2,5-cala – również. 

 

Dysk 3,5-cala bazuje na dysku HDD z komputera klasy PC. To większe urządzenie, wymagające zewnętrznego źródła zasilania. Nie będzie to problemem w domu, gdzie znajdziemy zwykle gniazdko i podłączymy dysk do niego, ale w podróży może okazać się to problemem. Nowością są dyski SSD, zapewniające dużą szybkość działania, ale dla większości osób cena w stosunku do pojemności jest zbyt duża.

 

Jak wybrać dysk zewnętrzny? - zdjęcie 2

 

Pojemność dysku należy wybrać zgodnie ze swoimi potrzebami, ale nie warto kupować dysków mniejszych niż 500 GB

 

Wybierając dysk zewnętrzny warto zwrócić uwagę na prędkość obrotową dysku i jego pamięć cache, co ma wpływ na szybkość zapisywanych i odczytywanych danych. Gdy nasz dysk będzie tylko magazynem danych, do którego będziemy wracać co jakiś czas, wówczas warto przemyśleć sens dopłacania dodatkowych kilkudziesięciu złotych za szybszy model.

 

Jeśli mamy do wyboru dysk USB 2.0 i USB 3.0 w podobnej cenie, zdecydowanie lepiej sięgnąć po wersję USB 3.0, która jest bardziej przyszłościowa. Interfejs USB 3.0 nie jest wspierany przez wszystkie urządzenia jakie znamy, ale robi się coraz powszechniejszy, dzięki swojej znacznie wyższej szybkości przenoszenia danych.

 

Warto postawić na solidną obudowę, która jest wykonana z wytrzymałego tworzywa. Warto zwrócić uwagę na jakość plastików oraz ewentualnie zabezpieczenia przed upadkami czy zalaniem. Drobnostką, ale denerwującą, może być zbyt ostre światło diody informujące o działaniu dysku. 

 

Jak wybrać dysk zewnętrzny? - zdjęcie 3

 

Producentów dysków zewnętrznych jest bardzo wielu. To najpopularniejszych należy Western Digital, Toshiba, Seagate, A-Data czy Verbatim. Warto pamiętać, że nie każda z firm oferujących dysk, produkuje wszystkie podzespoły. Producentów dysków HDD jest stosunkowo niewielu i wiele mniejszych firm kupuje partie dysków innych producentów i ubiera je w swoje szaty, zatem zakup dysku mało znanej firmy nie oznacza, że kupujemy dysk o kiepskiej jakości. Najprawdopodobniej to nadal renomowany producent. 

 

Jeśli producent informuje o modelu zastosowanego dysku w swoim produkcie, warto zweryfikować czy model nie jest awaryjny. Informacje dotyczące wykorzystanego dysku można najczęściej znaleźć na stronie producenta dysku zewnętrznego. Z nazwą odpowiedniego modelu warto wejść do internetu. Wpisać model, sprawdzić recenzje, opinie użytkowników, informacje o ewentualnej wadliwej serii czy problemach technicznych. Czasem niektóre partie dysków są wadliwe i psują się szybko, ale gdy trafimy na solidny model, będziemy mogli cieszyć się działającym dyskiem nawet dziesięć lat. 

Autor

Michał
2+2=

PARTNERZY SERWISU: