KOMPUTERJak zabezpieczyć sieć bezprzewodową?

Jak zabezpieczyć sieć bezprzewodową?

Twoje połączenie internetowe nie jest zbyt dobre? Może ktoś podłączyć się do twojej sieci WiFi? Jeśli masz takie wątpliwości, warto lepiej zabezpieczyć sieć bezprzewodową. 

 

Podstawową sprawą jest założenie dobrego hasła na sieć, ale ważne jest również wykorzystanie odpowiedniego protokołu szyfrowania. Najczęściej do wyboru jest protokół WEP lub WPA2. Zdecydowanie warto postawić na tę drugą metodę szyfrowania, która zapewnia znacznie lepszą jakość. 

 

Jak zabezpieczyć sieć bezprzewodową? - zdjęcie

 

Jak zmienić hasło? Wystarczy zalogować się do swojego routera i dokonać zmiany. By to zrobić, zerknij do instrukcji. Jeśli jej nie posiadasz - najprawdopodobniej znajdziesz ją w formie dokumentu PDF. Podaj w wyszukiwarce frazę "nazwa i model routera + manual". Najprawdopodobniej zalogowanie się do ustawień routera jest możliwe przez wpisanie w pasku adresu przeglądarki https://192.168.1.1 lub  https://192.168.2.1. Po zalogowaniu się możesz zmienić hasło i sprawdzić urządzenia, które nawiązują połączenie z twoim komputerem. 

 

Urządzenia nawiązujące połączenie z twoim routerem są najczęściej oznaczone w Device List lub zakładce o podobnej nazwie. Widać m.in. listę adresów MAC, które są indywidualnymi numerami urządzeń sieciowych. Możesz zostawić jedynie swoje urządzenia i wprowadzić filtrację tychże adresów.

 

Zmieniając hasło, postaraj się by było wysokiej jakości. O tworzeniu haseł pisaliśmy w artykule Jak stworzyć dobre hasło do poczty e-mail i Facebooka?

 

Autor

Michał
2+2=

PARTNERZY SERWISU: