SOFTWAREJak zainstalować Windows 7?

Jak zainstalować Windows 7?

Jeszcze kilka lat temu, w dobie Windows XP bądź starszych edycji, instalowanie systemu operacyjnego było zajęciem dla zaawansowanych użytkowników. Obecnie instalowanie systemu nie powinno sprawić problemów nawet początkującym. Wystarczy postępować zgodnie z ogólnymi zasadami.

W pierwszej kolejności, jeśli już posiadamy płytę instalacyjną z systemem operacyjnym Windows 7, należy odpowiednio skonfigurować kolejność rozruchu w BIOSie. Aby to zrobić należy po uruchomieniu komputera wejść do ustawień BIOSu – w tym celu naciskamy klawisz F1, Delete lub inny przypisany do konkretnej płyty głównej. Wskazówki na ten temat znajdziemy w instrukcji obsługi. Następnie w sekcji dotyczącej rozruchu (np. First Boot Device lub inna nazwa z BOOT w nazwie) wybieramy pierwsze urządzenie rozruchowe, czyli napęd CD/DVD. Po tym zabiegu należy zapisać ustawienia, włożyć płytę do napędu i ponownie uruchomić komputer.

Po rozpoczęciu rozruchu z płyty (należy nacisnąć dowolny klawisz gdy taka informacja pojawi się na ekranie) rozpocznie się ładowanie niezbędnych plików systemu. Po chwili pojawią się pierwsze ekrany instalatora, na których możemy wybrać między innymi wersję systemu, język (w trzech rubrykach wybieramy język polski), a następnie Dalej. W następnym etapie klikamy Zainstaluj teraz. Aby kontynuować, należy zaakceptować umowę licencyjną klikając na Akceptuję postanowienia licencyjne. Ponownie wybieramy Dalej.

Jak zainstalować Windows 7? - zdjęcie

W następnym kroku pojawi się ekran wyboru lokalizacji instalacji systemu Windows. Na liście pojawią się partycje dysku. Należy wybrać taką, na której chcemy zainstalować system, np. dysk C (należy przygotować partycję o wielkości co najmniej 40 GB). Możemy również sformatować daną partycję lub zlikwidować wszystkie dostępne partycje, stworzyć nowe etc. Po odpowiednim podzieleniu twardego dysku, formatujemy jego partycje, wskazując je po kolei na liście i wybierając łącze Formatuj. Gdy już wybierzemy partycję systemową przechodzimy do kolejnego etapu.

Proces instalacji systemu, w zależności od wydajności komputera może trwać nawet kilkadziesiąt minut. Na szczęście w tym czasie możemy np. zaparzyć kawę, gdyż na tym etapie nie jest wymagana żadna ingerencja ze strony użytkownika. Następnie instalator zainstaluje funkcje oraz aktualizacje. Po tych czynnościach komputer zostanie ponownie uruchomiony. W następnym kroku instalator przystąpi do etapu, podczas którego zostaną zaktualizowane ustawienia rejestru oraz uruchomione usługi, po czym komputer zostanie uruchomiony ponownie. Od tego momentu kontrolę przejmuje użytkownik, który instaluje sterowniki i programy, ustawia sieć etc.

Autor

Kamil
2+2=

PARTNERZY SERWISU: