KOMPUTERJak zmniejszyć temperaturę procesora?

Jak zmniejszyć temperaturę procesora?

Zbyt wysoka temperatura procesora to powszechny problem, z którym borykają się w szczególności posiadacze laptopów. Jak zmniejszyć temperaturę procesora? Oto garść porad, które mogą uchronić Cię przed przegrzaniem maszyny. 

 

Jak zmniejszyć temperaturę procesora? - zdjęcie

 

Pierwsza sprawa -  oczyścić układ chłodzenia

 

Bardzo możliwe, że twój komputer ma już swoje lata. Jeśli to pecet, to sprawa jest prosta - otwórz obudowę i gruntownie oczyść go z kurzu, szczególną uwagę zwracając uwagę na radiator. Jeżeli masz laptopa - sprawdź czy masz gwarancję. Jeśli tak, nie rozkręcaj obudowy. Możesz skorzystać ze sprężonego powietrza, które wprowadź do wiatraków. Jeśli okres gwarancyjny już się skończył, możesz rozkręcić obudowę i dokonać bardziej szczegółowego procesu czyszczenia. 

 

A może to pasta termoprzewodząca?

 

Możliwe, że pasta termoprzewodząca straciła swoje właściwości. Wówczas trzeba ją wymienić. Proces wymaga precyzji - należy nanieść niewielką ilość pasty na procesor i równo rozprowadzić po całej powierzchni stykowej między procesorem a radiatorem. Warto wykorzystać dobrej jakości pastę - w zależności od jej właściwości, temperatura procesora może być różna, bowiem jej zadaniem jest odpowiednie odprowadzenie energii cieplnej do radiatora.

 

Jak zmniejszyć temperaturę procesora? - zdjęcie 2

 

Oczywiście cały proces należy przeprowadzić na wyłączonym komputerze, najlepiej odłączonym całkowicie od prądu. Jeśli wymiana pasty nic nie daje, możesz upewnić się czy nie jest nałożona za gruba warstwa oraz czy radiator jest dobrze osadzony na procesorze tzn. czy nie jest np. krzywy.

 

Temperaturę procesora możesz sprawdzić w BIOS-ie lub wykorzystując aplikacje komputerowe np. SpeedFan.

Autor

Michał
2+2=

PARTNERZY SERWISU: