TECHNOLOGIEAndroid: 5 najlepszych aplikacji do edycji zdjęć

Android: 5 najlepszych aplikacji do edycji zdjęć

TECHNOLOGIE 0

Obecnie praktycznie każdy smartfon z systemem Android posiada wbudowany aparat fotograficzny. Dlatego też fotografowanie stało się niezwykle popularne. Aby uwiecznić ciekawe momenty nie musimy cały czas nosić przy sobie ciężkiego aparatu fotograficzne - wystarczy słuchawka. Zrobione zdjęcia często jednak wymagają chociażby prostej obróbki, by wydobyć z nich "to coś". Poniższy tekst zaprezentuje Wam pięć, naszym zdaniem, najlepszych darmowych aplikacji do edycji grafiki i zdjęć.

 

 

 

Pierwszy z całej piątki będzie Instagram. Aplikacja ta poza funkcją społecznościową pełni także rolę prostego, ale niezwykle efektywnego (i efektownego) narzędzia do obróbki zdjęć. Swoją popularność zdobyła przede wszystkim dzięki niezwykle intuicyjnemu menu oraz charakterystycznym efektom, których uzyskanie zajmuje dosłownie kilka sekund. Po instalacji Instagramu wykonujemy zdjęcie i po chwili możemy przejść do jego obróbki. Do dyspozycji mamy kilka podstawowych filtrów, możliwość kadrowania oraz wyostrzania/rozmywania wybranych fragmentów. Po chwili zabawy uzyskujemy niezwykle oryginalny efekt, którym możemy pochwalić się swoim znajomym poprzez publikacje zdjęcia w serwisie Instagram oraz Facebook. W sieci znajdziemy kilka ciekawych wtyczek, które dodatkowo rozszerzą funkcjonalność aplikacji.

 

Android: 5 najlepszych aplikacji do edycji zdjęć - zdjęcie

 

Kolejną propozycją, prostą w użyciu ale jednocześnie dającą ogromne możliwości jest Pixlr Express. Osobiście uważam ten program za jeden z najlepszych w swojej kategorii i często używam go osobiście. Tutaj, w przeciwieństwie do opisywanego wcześniej Instagramu mamy do czynienie ze znacznie większą ilością funkcji. Menu rozplanowane zostało na zasadzie kafelków. Każdy z kafli odpowiada za daną funkcję. Po kliknięciu niektórych rozwijane jest podmenu umożliwiające wybór dodatkowych opcji. Załadowane zdjęcie możemy rozjaśnić, poprawić jego kontrast, nasycenie barw, postarzeć. Ponadto dostajemy dostęp do szeregu filtrów (rozmycie, sephia, redukcja szumów, wybielanie, itp) oraz narzędzi (kadrowanie, docinanie, zmiana rozmiaru). Wszystko to jest banalne w obsłudze, więc nawet najmniej zaawansowani użytkownicy nie będą zawiedzeni. Uzyskane efekty często są zdumiewające!

 

Android: 5 najlepszych aplikacji do edycji zdjęć - zdjęcie 2

 

Największą konkurencją dla Pixlr Express bez wątpienia jest Snapseed od Nik Software. Można się pokusić, że interfejs tej aplikacji jest jeszcze prostszy w obsłudze bez ograniczania jego funkcjonalności. Obsługa polega tutaj bowiem na gestach (przesuwamy palec góra-dół lub na boki). Do podstawowych narzędzi należy zaliczyć między innymi możliwość zmiany jasności, nasycenia kolorów, rozmiaru, rozmycia czy ostrości. Ponadto dostajemy dostęp do całej masy ciekawych i oryginalnych efektów. Dla wielu użytkowników to zdecydowany faworyt wśród mobilnych programów do obróbki zdjęć.

 

Android: 5 najlepszych aplikacji do edycji zdjęć - zdjęcie 3

 

Skoro wspomnieliśmy już o Pixlr Express oraz Snapseed, nie wolno nam zapomnieć o EyeEm. To trzeci z kolei program, którego jedną z głównych zalet jest niezwykle proste w obsłudze menu oraz całkiem spore możliwości edycji. Na pierwszy rzut oka, wydawać by się mogło, że mamy tutaj dostęp do znacznie większej ilości funkcji niż u konkurencji. Niemniej jednak efekt końcowy jest możliwy do uzyskania także za pomocą opisanych wcześniej pozycji. Po uruchomieniu, EyeEm automatycznie przechodzi w tryb aparatu (jest także możliwość ręcznego załadowania zdjęcia z pamięci telefonu). Po zrobieniu fotki następuje jej edycja. Całość sprowadza się dosłownie do kilku czynności - podobnie, jak w przypadku Instagramu. Kadrujemy zdjęcie, dodajemy odpowiednie efekty i gotowe. Naszym dziełem możemy od razu pochwalić się, publikując je na łamach dedykowanego serwisu internetowego. 

 

Android: 5 najlepszych aplikacji do edycji zdjęć - zdjęcie 4

 

Ostatnim na liście jest Color Touch Effects. Narzędzie to w odróżnieniu do pozostałej czwórki oferuje tylko jedną funkcję. Niemniej jednak jest ona niemożliwa do uzyskania u wyżej opisanych konkurentów. Chodzi bowiem o "ręczne" kolorowanie/pozbawianie koloru wybranych fragmentów zdjęć. Po załadowaniu pliku z grafiką, za pomocą palca zaznaczamy te elementy, które chcielibyśmy zmienić w czarno-białe. Reszta nadal pozostaje kolorowa. Dzięki temu uzyskujemy naprawdę niebanalny efekt. Niemniej jednak, niewielkie ekrany niektórych smartfonów mogą znacznie utrudnić pracę z Color Touch Effects.

Autor

Krzysztof
2+2=

PARTNERZY SERWISU: