SOFTWAREnwiz.exe – co to za proces?

nwiz.exe – co to za proces?

nwiz.exe to jeden z procesów systemu operacyjnego, o którym wielu użytkowników niewiele wie. Często zastanawiamy się, czy któryś z uruchomionych w tle procesów to przypadkiem nie robak lub innego rodzaju złośliwe oprogramowanie, mogące zagrozić danym na naszym komputerze. nwiz.exe, czyli inaczej NVIDIA nView Wizard to jeden z procesów systemu, a konkretnie asystent panelu kontrolnego NVIDIA nView. Ten umożliwia użytkownikowi konfigurację różnego rodzaju ustawień karty graficznej lub układu z procesorem NVIDIA. Dzięki niemu możemy między innymi dopasować kolorystykę czy ustalić ilość podłączonych monitorów. Całość jest uruchamiana automatycznie wraz ze startem systemu operacyjnego. 

 

 

Proces nwiz.exe, czyli NVIDIA nView Wizard, oznacza asystenta panelu kontrolnego NVIDIA nView. Panel kontrolny umożliwia konfigurację ustawień grafiki danego produktu NVIDIA (karty graficznej lub chipa) i oferuje liczne możliwości dopasowywania ustawień. nwiz.exe jest procesem osprzętu NVIDIA i jest uruchamiany automatycznie - chyba, że zostało to zmienione.

 

nwiz.exe – co to za proces? - zdjęcie

 

Jeśli jednak w naszym komputerze nie mamy ani wbudowanego układu NVIDIA, ani też karty graficznej z procesorem tej marki, a mimo to jednym z procesów uruchamianych przy starcie jest właśnie nwiz.exe to bardzo prawdopodobne, że zostaliśmy zaatakowani przez złośliwe oprogramowanie, sprytnie podszywające się pod sterownik karty graficznej. Jeśli plik nwiz.exe zlokalizowany jest w innym katalogu niż C:\WINDOWS\System32\ to niemal pewne jest, że w naszym systemie grasuje wirus. W takim przypadku należy zeskanować dysk programem antywirusowym i pozbyć się niechcianego oprogramowania.

Autor

Krzysztof
2+2=

PARTNERZY SERWISU: