KOMPUTERProcesory AMD Ryzen 3 - mistrzowie opłacalności?

Procesory AMD Ryzen 3 - mistrzowie opłacalności?

Jeszcze rok temu, może nieco wcześniej, bezapelacyjnym królem rynku procesorów był Intel, który dzielił i rządził. AMD zbierało jedynie rynkowe ochłapy, ale nikt chyba nie przypuszczał, że sytuacja bardzo szybko się odwróci. Wraz z premierą procesorów z serii Ryzen, użytkownicy przecierali oczy ze zdziwienia, zaś testerzy chwalili nowość od „czerwonych”. Ostatnio pojawiły się kolejne ciekawe modele, które mają szansę opanować szczebel niedrogich procesorów w cenie do 500 złotych.

 

Nie każdy składa komputer typowo do gier i wybiera przy tej okazji procesor za co najmniej 1000 złotych. Niektórzy chcą złożyć ekonomiczny sprzęt, który okazjonalnie sprawdzi się w grach, ale jego głównym zadaniem ma być wydajność podczas codziennych obowiązków, pracy, w multimediach itp. Wtedy wybór pada na niedrogie procesory w cenie do 500 złotych, ale… ciężko w takiej kwocie znaleźć coś godnego uwagi i co ważne, nowego z gwarancją. I wtedy pojawia się AMD Ryzen 3.

 

Procesory AMD Ryzen 3 - mistrzowie opłacalności? - zdjęcie

 

Modele Ryzen 3 1300X i Ryzen 3 1200 mają kosztować, odpowiednio, 550 zł i 450 zł. Taki przedział cenowy pozwala im konkurować z najtańszym modelem Intel Core i3-7100. Zaletą procesorów z serii AMD jest bez wątpienia obecność czterech rdzeni oraz niższa cena, ale jest pewien spory problem – procesory te nie posiadają zintegrowanego układu graficznego. Dla wielu użytkowników, którzy składają komputer tylko do pracy może to być bardzo poważna wada.

 

Jeśli jednak ktoś od razu zainwestuje w dedykowaną kartę graficzną, taki minus w ogóle nie będzie istotny. Co więcej, procesory z serii Ryzen 3 można podkręcać, co jeszcze bardziej uatrakcyjnia podstawowy model 1200. Bez podkręcania jego wydajność jest dość skromna. Jeśli ktoś nie chce podkręcać i bawić się w zmiany wartości w Bios, powinien wybrać model 1300X, który już na starcie jest bardzo wydajny i sprawdzi się w większości zastosowań.

Autor

Kamil
2+2=

Komentarze - Procesory AMD Ryzen 3 - mistrzowie opłacalności?

  • ~ ma3x Mistrzem opłacalności jest R5 1600

PARTNERZY SERWISU: