KOMPUTERPrzywracanie domyślnych ustawień BIOS – jak to zrobić?

Przywracanie domyślnych ustawień BIOS – jak to zrobić?

Najważniejszym oprogramowaniem w komputerze jest bez wątpienia system operacyjny, choć nad wszystkimi podzespołami czuwa jeszcze coś – system BIOS na płycie głównej. Steruje on taktowaniem procesora, napięciami, mnożnikami, czuwa nad temperaturą podzespołów etc. Niestety niekiedy po zmianie podzespołów lub ustawień np. taktowania procesora, komputer nie uruchamia się. Jak więc przywrócić ustawienia BIOS do wartości domyślnych?

Sposobów na przywrócenie fabrycznych ustawień BIOS jest kilka, a kazdy z nich zależy nie tylko od okoliczności, ale i od modelu płyty głównej komputera. Po pierwsze, przywrócenie ustawień domyślnych BIOS możemy dokonać po wejściu do systemu – niezbędne jest przyciśnięcie odpowiedniego klawisza na klawiaturze – lub poprzez resetowanie BIOSu za pomocą specjalnej zworki na płycie głównej. Ostatnim sposobem jest wyjęcie na jakiś czas baterii na płycie główne. Zacznijmy jednak od początku.

Aby wejść do ustawień BIOS w komputerze, tuż po włączeniu należy nacisnąć klawisz na klawiaturze. Jaki to klawisz? W zależności od modelu i firmy płyty głównej, należy użyć innego klawisza. Na przykład, jeśli mamy płytę główną firmy ASUS, należy nacisnąć klawisz Delete, w przypadku firmy ASRock, jest to klawisz F2, w płytach głównych Gigabyte będzie to również Delete itp. Aby się upewnić, najlepiej zajrzeć do instrukcji obsługi płyty głównej. Po wejściu do BIOSu należy odszukać opcje zapisywania ustawień, a następnie wybrać opcję o nazwie Default, czyli ustawienia domyślne. Po wybraniu komputer uruchomi się ponownie z ustawieniami domyślnymi BIOS.

 

Przywracanie domyślnych ustawień BIOS – jak to zrobić? - zdjęciePONIŻSZE OPERACJE ZALECAMY WYKONYWAĆ TYLKO DOŚWIADCZONYM UŻYTKOWNIKOM PO ODŁĄCZENIU KOMPUTERA OD PRĄDU!

Jeśli jednak komputer w ogóle nie chce się uruchomić, zaś na ekranie monitora nie pojawiają się żadne informacje, konieczne będzie zresetowanie BIOS za pomocą specjalnej zworki CMOS. Aby to zrobić, musimy wyłączyć komputer. Następnie odszukujemy zworkę CMOS – zazwyczaj znajduje się ona obok baterii, a w razie wątpliwości zalecamy odnieść się do instrukcji płyty głównej. W normalnych warunkach pracy, zworka CMOS zwiera ze sobą dwa piny – pin 1 i pin 2 – pin 3 jest wolny. Aby zresetować BIOS za pomocą zworki należy zewrzeć piny 2 i 3 takie ułożenie utrzymujemy przez kilkanaście sekund, a następnie przekładamy zworkę w pozycję domyślną, czyli zwieramy z powrotem piny 1 i 2.

Niestety często zdarza się, że reset tym sposobem nie zadziała. Wtedy pozostaje nam sposób trzeci, a mianowicie wyjęcie baterii z płyty głównej. W większości przypadków bateria jest dobrze widoczna – jest to ogniwo guzikowe stosowane np. w zegarkach. Aby zresetować BIOS, należy wyjąć baterię na dość długi czas – od 10 do nawet 40 minut. W międzyczasie możemy roładować napięcie poprzez kilkukrotne wciśnięcie przycisku włączania na obudowie.

Autor

Kamil
2+2=

PARTNERZY SERWISU: