INTERNET Smogowy problem – jak sobie z nim poradzić?

Smogowy problem – jak sobie z nim poradzić?

Okres zimowy to nie tylko gorsza pogoda, która nie zachęca do spacerów, ale również problem, z którym zmagamy się już od dłuższego czasu i nie widać szans na poprawę. Chodzi oczywiście o smog, który od czasu do czasu mocno utrudnia życie ludziom w miastach. Jak sobie z nim poradzić? Czy są jakieś elektroniczne pomoce, które przydadzą się na co dzień?

 

Co prawda za pomocą programu, strony internetowej bądź aplikacji nie oczyścimy powietrza, ale możemy sprawdzić, jaka jakość powietrza jest aktualnie w okolicy. Pozwoli to nam tak układać program dnia, aby unikać nastawiania się na działanie najgroźniejszych zanieczyszczeń. Najpewniejszym źródłem informacji jest z pewnością oficjalny serwis Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

 

  Smogowy problem – jak sobie z nim poradzić? - zdjęcie

 

To właśnie z tej strony pochodzą informacje, z których korzystają najpopularniejsze aplikacja na urządzenia mobilne. Większość stacji ulokowanych w całej Polsce wysyła informacje automatycznie, dzięki czemu dostępne są z niewielkim opóźnieniem. Na stronie znajdują się również informacje o różnych typach zanieczyszczeń, prognozy oraz informacje prawne. Podobne informacje znajdują się też na stronach regionalnych inspektoratów. Korzystając z takiej strony mamy pewność, że uzyskane informacje są w pełni rzetelne i prawdziwe.

 

Po wejściu na stronę uzyskamy dostęp między innymi do mapy, na której możemy ocenić Polski Indeks Jakości Powietrza, a także szczegóły dotyczące zanieczyszczenia dwutlenkiem siarki, tlenkiem węgla, dwutlenkiem azotu, stężenie ozonu oraz pyłów PM10 i PM2,5. Dane można oglądać w postaci wykresów lub tabeli, a kliknięcie na lokalizację wybranej stacji pokaże szczegółowe informacje.

 

 

Programy i strony internetowe nie pomogą oczyścić powietrza, ale uświadamiają ludziom, jak bardzo jest zanieczyszczone. Ponadto pomagają unikać wychodzenia na wolne powietrze, gdy stan powietrza jest najgorszy. 

Autor

Kamil
2+2=

PARTNERZY SERWISU: