INTERNETPrzydatne sztuczki w Firefox: Cz. 1

Przydatne sztuczki w Firefox: Cz. 1

Mozilla Firefox to bez wątpienia jedna z najpopularniejszych przeglądarek na świecie. W niektórych rankingach popularności piastuje nawet najwyższe miejsca. Nic więc dziwnego, że użytkownicy wyszukują ciekawe sztuczki i dodatki, które na pierwszy rzut oka są ukryte i niedostępne dla początkujących użytkowników.

W pierwszej części naszego dwuetapowego poradnika sprawdzimy, jak otwierać zewnętrzne odnośniki w nowym oknie lub aktywnej karcie, jak również ułatwimy nieco wyszukiwanie długich i skomplikowanych definicji. Zaczniemy jednak od sposobu otwierania odnośników z innych stron lub zewnętrznych programów (np. z okna komunikatora internetowego lub klienta pocztowego). W większości przypadków po kliknięciu w taki link, jego zawartość otwiera się w nowym oknie przeglądarki lub osobnej zakładce. Na szczęście jest sposób na to, aby zmienić te ustawienia.

W pierwszej kolejności kierujemy się do ustawień zaawansowanych w przeglądarce Mozilla Firefox. W tym celu w paskek adresu wpisujemy lub wklejamy formułkę: about:config. Po naciśnięciu klawisza Enter przeglądarka poprosi o potwierdzenie i przekieruje nas do ustawień zaawansowanych. W kolejnym kroku wyszukujemy parametr browser.link.open_newwindow, w którym możemy zmienić wspomniane ustawienia. Jeśli chcemy, aby Firefox otwierał odnośniki z innych programów w aktywnej karcie, ustawiamy wartość „1”. Jeśli jednak chcemy, aby przeglądarka otwierała odnośniki z innych programów w nowym oknie, wpisujemy wartość „2”. Domyślnie ustawiona jest opcja otwierania odnośników z innych programów w nowej karcie aktualnie używanego okna przeglądarki.

 

Przydatne sztuczki w Firefox: Cz. 1 - zdjęcieNastępną rzeczą, którą powinniśmy się zainteresować to wyszukiwanie treści wraz z wpisywaniem poszukiwanych znaków. Ta funkcja przyda się przede wszystkim tym, którzy bardzo często wyszukują różne treści w sieci i korzystają z opcji wyszukiwania z chwilą pisania. Warto pamiętać, że opcja ta ma kilka dodatkowych funkcji, które mogą znacząco ułatwić cały proces wyszukiwania informacji. Aby przejść do konfiguracji tej opcji, ponownie otwieramy zaawansowane ustawienia przeglądarki Firefox wpisując w pasek adresu formułkę: about:config.

W następnym kroku wyszukujemy parametr accessibility.typeaheadfind.linksonly i ustawiamy wartość na false, jeśli chcemy włączyć funkcję wyszukiwania poprzez wpisanie tekstu. W kolejnym kroku wyszukujemy accessibility.typeaheadfind.startlinksonly i ustawiamy wartość true, aby wyszukiwać tylko odnośniki. W ostatnim kroku kierujemy się do parametru accessibility.typeaheadfind.timeout, który pozwala ustalić czas (w millisekundach), po jakim funkcja automatycznego wyszukiwania przestaje czekać na kolejne wciśnięcia klawiszy i proponuje pierwsze wyniki. Pamiętajmy, aby ustawić rozsądny czas, aby propozycje nie wyskakiwały zbyt natarczywie.

Autor

Kamil
2+2=

PARTNERZY SERWISU: