INTERNETTryb prywatny w przeglądarce - zalety, wady i zasada działania

Tryb prywatny w przeglądarce - zalety, wady i zasada działania

Tryb prywatny to podstawowe wyposażenie niemal każdej popularnej przeglądarki internetowej. Co nam daje? Jakie ma zalety, wady? Jak działa? Odpowiadamy na te pytania. 

 

Przeglądanie stron internetowych w trybie prywatnym, zwanym również incognito, pozwala ograniczyć ilość zapisywanych informacji o Tobie, drogi internauto. Nie zmienia to faktu, że nie stajesz się anonimowy i bezpieczny w sieci – nadal odpowiednie służby mogą Cię odszukać, jeśli złamiesz prawo. Tryb prywatny jest za to rozwiązaniem dobrym, w chwili, gdy chcemy ukryć przeglądane przez nas strony przed innymi użytkownikami komputera – przejście do niego gwarantuje, że przeglądarka nie będzie zapisywała w swojej historii odwiedzanych adresów. Tryb prywatny nie pozwala na zapisywanie ciasteczek (cookies), haseł, informacji dotyczących pobieranych plików czy danych z formularzy internetowych. 

 

Tryb prywatny w przeglądarce - zalety, wady i zasada działania - zdjęcie

 

Mimo, że tryb prywatny kojarzy się z anonimowością, w rzeczywistości taki nie jest – to największa wada, gdyż wiele osób uważa, że korzystając z tej funkcji, gwarantuje sobie bezpieczeństwo przeglądania sieci. Do kolejnych minusów należy zaliczyć fakt, że używając stale tego trybu, korzystanie z funkcji Web 2.0 będzie trudniejsze: przeglądarka nie zapisze żadnych ustawień np. wyboru wersji językowej strony, którą przeglądamy czy układu wyświetlania treści. Za każdym razem będziemy traktowani jako nowi goście, więc np. informowani o konieczności akceptacji polityki cookies. 

 

Mimo tych niedogodności, są osoby, które korzystają z trybu prywatnego jako domyślnego sposobu przeglądania internetu. Jak to zrobić? Już o tym pisaliśmy.

Autor

Michał
2+2=

PARTNERZY SERWISU: