MOTOWybór nawigacji - na co zwracać uwagę?

Wybór nawigacji - na co zwracać uwagę?

Nawigacja GPS już jakiś czas temu przestała być luksusem, który pojawiał się w wyposażeniu tylko topowych aut. Obecnie nawet w aucie kompaktowym możemy zdecydować się na takie wyposażenie. Ale co zrobić, gdy auto nie posiada nawigacji? Na co zwracać uwagę wybierając nawigację satelitarną?

 

Na rynku znajdziemy mnóstwo nawigacji w bardzo szerokiej palecie cenowej. Podstawowe modele kosztują nieco ponad 100 złotych, topowe mogą kosztować nawet ponad 1000 złotych. Co jest ważne przy wyborze?

 

Wielkość ekranu

To dla wielu użytkowników podstawa, od której zaczynają poszukiwania. Im większy ekran, tym większy komfort korzystania podczas jazdy, ale z drugiej strony duże urządzenie jest mniej poręczne i trudniej je zamocować w odpowiednim miejscu. Taki sprzęt trudniej również zabrać ze sobą w podróż pieszą. Warto zatem zachować umiar i dostosować wielkość ekranu do potrzeb.

 

Wybór nawigacji - na co zwracać uwagę? - zdjęcie

 

Rozdzielczość obrazu

Im mniejsza, tym gorszej jakości obraz będziemy oglądać. Bardzo niska rozdzielczość utrudni odczyt mapy, co może niekorzystnie wpłynąć na podróż. Im wyższa rozdzielczość, tym lepsza jakość obrazu i wygląd mapy. Co więcej, lepiej wyposażone modele posiadają również możliwość odtwarzania filmów, co może okazać się bardzo przydatne podczas długich podróży.

 

Aktualizacje map

Bez wątpienia najlepszym wyborem będzie nawigacja z dożywotnią darmową aktualizacją map. Jeśli producent oferuje płatne aktualizacje, wielu kierowców pomija ten zabieg i nie decyduje się na płacenie za nowe mapy, dlatego też po jakimś czasie urządzenie stanie się bezużyteczne. Powstają nowe drogi, wiele z nich zmienia swoją konfigurację, przez co jazda z nieaktualnymi mapami może być w skrajnych przypadkach niebezpieczna.

 

Profile tras

To świetna opcja dla tych, którzy podróżują nie tylko autem, ale również motocyklem, rowerem a nawet pieszo. Nawigacja tego typu sprawdzi się nie tylko w samochodzie. Po dojechaniu do celu autem, możemy zabrać sprzęt ze sobą i kontynuować zwiedzanie z nawigacją w kieszeni.

Autor

Kamil
2+2=

PARTNERZY SERWISU: