MOTOJak dobrać opony do auta?

Jak dobrać opony do auta?

Wydaje się, że wybór opon do samochodu jest dość prosty – wystarczy kupić opony w takim samym rozmiarze, jaki jest obecnie zamontowany na felgach. To ma zasadność w przypadku nowych aut z salonu, które seryjnie mają założone prawidłowe ogumienie. Ale co w przypadku aut używanych, w których opony mogą być nieprawidłowe?

 

Najlepszym rozwiązaniem jest sprawdzenie zalecanych opon w instrukcji obsługi pojazdu. Tam producent podaje poszczególne parametry, które powinna mieć opona o odpowiedniej średnicy. Należy przestrzegać tych danych i unikać znacznych różnic w szerokości oraz profilu opony, a także w indeksie nośności oraz prędkości.

 

Należy pamiętać, że szerokość opony mierzona jest w milimetrach, zaś wysokość profilu w procentach w stosunku do szerokości. Wartość podana na oponie, występująca po oznaczeniu szerokości to wartość procentowa wyrażająca wysokość boku opony w stosunku do jej szerokości. Przykładowo, opona o oznaczeniu 195/65 ma wysokość profilu 65% szerokości, czyli około 126,75 mm.

 

Oprócz szerokości i profilu podawane są informacje o budowie opony, średnicy czy też indeksie prędkości i nośności. Przykładowo informacje tj. R 15 91 H oznaczają:

- R to informacja o budowie opony np. Radialna.

- Kolejna liczba określa średnicę felgi wyrażoną w calach np. 15 cali.

- Następna liczba określa indeks nośności, który jest związany z konkretnym rozmiarem opony. Bywają modele o zwiększonej nośności przeznaczone np. do samochodów dostawczych.

- Na samym końcu jest indeks prędkości. Przykładowo indeks H dopuszcza poruszanie się z prędkością do 210 km/h, natomiast Y z prędkością do 300 km/h.

Autor

Kamil
2+2=

PARTNERZY SERWISU: