TECHNOLOGIEAndroid: ranking najlepszych przeglądarek internetowych

Android: ranking najlepszych przeglądarek internetowych

TECHNOLOGIE 0

Smartfony oraz tablety z systemem Android dziś zastępują wiele innych urządzeń. Są to często mobilne centra, dzięki którym możemy sprawdzać pocztę e-mail, dzwonić, wysyłać wiadomości, oddać się rozrywce poprzez dostępne gry lub odtwarzacze multimedialne oraz godzinami surfować po sieci. Z tej ostatniej funkcji gro użytkowników korzysta najczęściej. Warto więc wiedzieć, że nie jesteśmy skazani na korzystanie tylko z jednej, wbudowanej przeglądarki internetowej. Obecnie na rynku dostępnych jest kilka ciekawych, darmowych propozycji. Są to mobilne wersje znanych z pecetów przeglądarek takich, jak Chrome, Firefox czy Mozilla. Poniższy ranking przedstawia kilka najciekawszych, którymi warto się zainteresować.

 

Android: ranking najlepszych przeglądarek internetowych - zdjęcie

 

Zacznijmy może od produktu Google, czyli przeglądarki Google Chrome w wersji mobilnej.

 

Ta rzecz jasna jest całkowicie darmowe i oferuje szereg przydatnych funkcji. Poza większością tych, które dostępne są w wersji komputerowej (możliwość dodawania zakładek, przeglądanie kilku kart w jednym oknie, menadżer otwartych kart, tryb pełnoekranowy) mamy tutaj także do czynienia między innymi z synchronizacją zakładek oraz otwartych kart z przeglądarką na innych urządzeniach - dzięki temu po dodaniu zakładki do Chrome na smartfonie, natychmiast pojawi się ona w wersji komputerowej - prawda, że wygodne? Warto tutaj także wspomnieć o niezwykle prostym i intuicyjnym systemie nawigacji. Niemal od razu po zainstalowaniu czujemy się niczym ryba w wodzie, korzystając z Chrome w wersji mobilnej. Jest to najczęściej wybierana przeglądarka mobilna na urządzenia z systemem Android.

 

Android: ranking najlepszych przeglądarek internetowych - zdjęcie 2

 

Na drugim miejscu naszego rankingu znalazła się mobilna Opera.

 

Ta, wygląda bardzo podobnie to wersji komputerowej dla systemu Windows. Do najciekawszych jej funkcji z pewnością możemy zaliczyć grupowanie najpopularniejszych stron w foldery (podobnie, jak w przypadku aplikacji androidowych rozmieszczonych na pulpicie), funkcję Odkrywaj, która zbiera wszystkie najważniejsze informacje z kraju i ze świata i wyświetla w jednej zakładce. Nie zabrakło tutaj także podstawowych funkcjonalności, dostępnych u konkurencji: tworzenie kilku kont, szybkie dodawanie zakładek, tryb pełnoekranowy. Warto również zwrócić uwagę na funkcje dodatkowej kompresji danych podczas przeglądania stron, która po uruchomieniu zaoszczędzi nieco transferu.

 

Android: ranking najlepszych przeglądarek internetowych - zdjęcie 3

 

Na ostatnim miejscu podium uplasował się popularny Firefox.

 

Podobnie, jak w przypadku poprzedników jest to mobilna wersja znanej od lat przeglądarki internetowej dla komputerów PC oraz Mac. Poza prostym w nawigowaniu interfejsem mamy tutaj do czynienia między innymi z możliwości zapisywania stron internetowych do plików PDF czy funkcją doinstalowywania różnego rodzaju dodatków, addonów oraz szeregu aplikacji. Ponadto Firefox oferuje szereg standardowych opcji dostępnych u konkurentów.

 

Android: ranking najlepszych przeglądarek internetowych - zdjęcie 4

 

Zaraz za najlepszą trójką znajdziemy Operę Mini.

 

To kolejna już Opera, tym razem w nieco starszej odsłonie. Ta od początku była opracowywana z myślą o urządzeniach mobilnych. Jej najstarsze wersje pamiętają jeszcze telefony Nokia z systemem Symbian sprzed kilku ładnych lat. Podstawowa zaleta tej przeglądarki to rewelacyjny system kompresowania danych. Dzięki niemu Opera Mini jest szybka i przede wszystkim zmniejsza zużycie transferu, co jest ważne, kiedy korzystamy z pakietów danych zawartych w abonamencie. Kolejną zaletą to prosty w użyciu interfejs. Jeśli nie zależy nam na szeregu wymyślnych funkcji, możliwości synchronizacji oraz instalowaniu dodatkowych aplikacji to Opera Mini będzie świetnym wyborem!

 

Android: ranking najlepszych przeglądarek internetowych - zdjęcie 5

 

Ostatnią z prezentowanych przeglądarek jest Dolphin.

 

Pojawiła się ona na rynku dość niedawno, ale od razu zyskała rzeszę zagorzałych fanów. Nic dziwnego - aplikacja oferuje szereg podstawowych funkcji, które przydają się przy codziennym korzystaniu, nie zajmuje wiele miejsca w pamięci urządzenia i jest szybka. Ponadto proste menu powinno przypaść do gustu nawet nieco mniej zaawansowanym użytkownikom. Mamy tutaj do czynienia między innymi z grupowaniem folderów podobnie, jak w przypadku Opery czy szybkim wyciąganiem skrótów stron na pulpit (jeden ruch palcem).

 

Android: ranking najlepszych przeglądarek internetowych - zdjęcie 6

 

Na rynku jest jeszcze kilka ciekawych propozycji. Niemniej jednak naszym zdaniem te pięć zasługuje na szczególną uwagę. A może Wy korzystacie jeszcze z innych przeglądarek? Jeśli tak, podzielcie się spostrzeżeniami w komentarzach poniżej.

Autor

Krzysztof
2+2=

PARTNERZY SERWISU: