TECHNOLOGIEAndroid: ranking najlepszych przeglądarek internetowych

Android: ranking najlepszych przeglądarek internetowych

TECHNOLOGIE 0

Smartfony oraz tablety z systemem Android dziś zastępują wiele innych urządzeń. Są to często mobilne centra, dzięki którym możemy sprawdzać pocztę e-mail, dzwonić, wysyłać wiadomości, oddać się rozrywce poprzez dostępne gry lub odtwarzacze multimedialne oraz godzinami surfować po sieci. Z tej ostatniej funkcji gro użytkowników korzysta najczęściej. Warto więc wiedzieć, że nie jesteśmy skazani na korzystanie tylko z jednej, wbudowanej przeglądarki internetowej. Obecnie na rynku dostępnych jest kilka ciekawych, darmowych propozycji. Są to mobilne wersje znanych z pecetów przeglądarek takich, jak Chrome, Firefox czy Mozilla. Poniższy ranking przedstawia kilka najciekawszych, którymi warto się zainteresować.

 

 

Zacznijmy może od produktu Google, czyli przeglądarki Google Chrome w wersji mobilnej.

 

Ta rzecz jasna jest całkowicie darmowe i oferuje szereg przydatnych funkcji. Poza większością tych, które dostępne są w wersji komputerowej (możliwość dodawania zakładek, przeglądanie kilku kart w jednym oknie, menadżer otwartych kart, tryb pełnoekranowy) mamy tutaj także do czynienia między innymi z synchronizacją zakładek oraz otwartych kart z przeglądarką na innych urządzeniach - dzięki temu po dodaniu zakładki do Chrome na smartfonie, natychmiast pojawi się ona w wersji komputerowej - prawda, że wygodne? Warto tutaj także wspomnieć o niezwykle prostym i intuicyjnym systemie nawigacji. Niemal od razu po zainstalowaniu czujemy się niczym ryba w wodzie, korzystając z Chrome w wersji mobilnej. Jest to najczęściej wybierana przeglądarka mobilna na urządzenia z systemem Android.

 

 

Na drugim miejscu naszego rankingu znalazła się mobilna Opera.

 

Ta, wygląda bardzo podobnie to wersji komputerowej dla systemu Windows. Do najciekawszych jej funkcji z pewnością możemy zaliczyć grupowanie najpopularniejszych stron w foldery (podobnie, jak w przypadku aplikacji androidowych rozmieszczonych na pulpicie), funkcję Odkrywaj, która zbiera wszystkie najważniejsze informacje z kraju i ze świata i wyświetla w jednej zakładce. Nie zabrakło tutaj także podstawowych funkcjonalności, dostępnych u konkurencji: tworzenie kilku kont, szybkie dodawanie zakładek, tryb pełnoekranowy. Warto również zwrócić uwagę na funkcje dodatkowej kompresji danych podczas przeglądania stron, która po uruchomieniu zaoszczędzi nieco transferu.

 

 

Na ostatnim miejscu podium uplasował się popularny Firefox.

 

Podobnie, jak w przypadku poprzedników jest to mobilna wersja znanej od lat przeglądarki internetowej dla komputerów PC oraz Mac. Poza prostym w nawigowaniu interfejsem mamy tutaj do czynienia między innymi z możliwości zapisywania stron internetowych do plików PDF czy funkcją doinstalowywania różnego rodzaju dodatków, addonów oraz szeregu aplikacji. Ponadto Firefox oferuje szereg standardowych opcji dostępnych u konkurentów.

 

 

Zaraz za najlepszą trójką znajdziemy Operę Mini.

 

To kolejna już Opera, tym razem w nieco starszej odsłonie. Ta od początku była opracowywana z myślą o urządzeniach mobilnych. Jej najstarsze wersje pamiętają jeszcze telefony Nokia z systemem Symbian sprzed kilku ładnych lat. Podstawowa zaleta tej przeglądarki to rewelacyjny system kompresowania danych. Dzięki niemu Opera Mini jest szybka i przede wszystkim zmniejsza zużycie transferu, co jest ważne, kiedy korzystamy z pakietów danych zawartych w abonamencie. Kolejną zaletą to prosty w użyciu interfejs. Jeśli nie zależy nam na szeregu wymyślnych funkcji, możliwości synchronizacji oraz instalowaniu dodatkowych aplikacji to Opera Mini będzie świetnym wyborem!

 

 

Ostatnią z prezentowanych przeglądarek jest Dolphin.

 

Pojawiła się ona na rynku dość niedawno, ale od razu zyskała rzeszę zagorzałych fanów. Nic dziwnego - aplikacja oferuje szereg podstawowych funkcji, które przydają się przy codziennym korzystaniu, nie zajmuje wiele miejsca w pamięci urządzenia i jest szybka. Ponadto proste menu powinno przypaść do gustu nawet nieco mniej zaawansowanym użytkownikom. Mamy tutaj do czynienia między innymi z grupowaniem folderów podobnie, jak w przypadku Opery czy szybkim wyciąganiem skrótów stron na pulpit (jeden ruch palcem).

 

 

Na rynku jest jeszcze kilka ciekawych propozycji. Niemniej jednak naszym zdaniem te pięć zasługuje na szczególną uwagę. A może Wy korzystacie jeszcze z innych przeglądarek? Jeśli tak, podzielcie się spostrzeżeniami w komentarzach poniżej.

2+2=