MOTOCo to jest ISOFIX?

Co to jest ISOFIX?

W nowoczesnych samochodach pojawia się coraz więcej systemów i rozwiązań poprawiających zarówno komfort, jak i bezpieczeństwo podróżujących. Swego rodzaju połączeniem wygody z bezpieczeństwem jest ISOFIX. Co to takiego i do czego służy?

 

Otóż ISOFIX to specjalny system mocowania fotelików dziecięcych na siedzeniach w samochodach. System ten został zaproponowany w 1991 roku, zaś w 1999 roku zaczęto go stosować powszechnie w coraz większej ilości aut. Niestety nadal nie jest to standard dostępny w każdym aucie i z każdą wersją wyposażenia, choć system ten staje się coraz popularniejszy ze względu na wygodę obsługi oraz wysoki poziom bezpieczeństwa.

 

System ISOFIX składa się z dwóch specjalnych uchwytów, które znajdują się między siedziskiem a oparciem fotela. Należy zauważyć, że uchwyty te przymocowane są bezpośrednio do konstrukcji pojazdu, a więc są bardzo mocne i stabilne. W porównaniu do tradycyjnego mocowania fotelika za pomocą pasów bezpieczeństwa, ISOFIX oferuje o wiele wyższy poziom bezpieczeństwa i stabilności. Co więcej, system zatrzasków sprawia, że praktycznie nie sposób nieprawidłowo zamontować fotelik – musi on wpiąć się w uchwyty, w innym przypadku po prostu się zsunie z siedziska.

Autor

Kamil
2+2=

PARTNERZY SERWISU: