INTERNETCzym jest Spotify?

Czym jest Spotify?

Spotify weszło przebojem do Polski, zyskując tysiące użytkowników. Nic dziwnego – możliwości usługi są ogromne, a użytkowanie – w podstawowej wersji – darmowe. Każdy miłośnik muzyki powinien zainteresować się Spotify!

 

 

Spotify to usługa online oferująca możliwość odtwarzania muzyki bez opłat.  Na serwerach producenta znajdują się tysiące dyskografii wielu wykonawców. Oferta muzyczna składa się zarówno z nieznanych zespołów i solistów, jak i największych gwiazd takich jak Metallica, Avicii czy Shakira. Użytkownik może bez opłat  słuchać całych płyt lub pojedynczych utworów. 

 

By skutecznie wyszukiwać interesujących nas wykonawców, można skorzystać z funkcji sugerującej artystów (Odkrywaj muzykę). Ich twórczość jest najczęściej zbliżona do utworów wykonawców, których już słuchałeś. Mogą to być inne projekty muzyków, albo po prostu – zespoły z tego samego gatunku. Wygodę odkrywania muzyki gwarantuje funkcja szybkiego podglądu pozwalająca na sprawdzenie kilkunastu sekund utworu, a następnie powrót do słuchanej aktualnie muzyki. 

 

 

 

Dostęp do Spotify jest możliwy po założeniu darmowego konta. Wówczas otrzymujemy dostęp do aplikacji online otwieranej w oknie przeglądarki. Poza tym, mamy możliwość instalacji programu komputerowego, pełniącego rolę odtwarzacza muzycznego. Spotify oferuje również aplikacje na urządzenia przenośne: Android, iOS oraz Windows Phone. 

 

W aplikacji komputerowej, Spotify pozwala na instalację aplikacji (pluginów), rozszerzających możliwości programu. Są to zarówno dodatki pozwalające na pobieranie tekstu piosenek, jak i narzędzia ułatwiające wyszukiwanie muzyki: aplikacje prezentujące recenzje płyt czy zawierające toplisty najpopularniejszych wykonawców w stacjach radiowych. 

 

Słuchanie muzyki jest darmowe, jednak twórcy zarabiają na reklamach, które są dostarczane w formie banerów reklamowych w odtwarzaczu oraz dźwiękowych – między piosenkami. By usunąć tą niedogodność konieczne jest wykupienie abonamentu kosztującego niespełna 20 zł miesięcznie. W wersji płatnej, Spotify pozwala również na pobieranie piosenek na dysk twardy komputera lub telefonu. 

 

 

Na początku swojego istnienia Spotify posiadał poważne ograniczenie: użytkownik posiadający darmowe konto mógł spędzić tylko dziesięć godzin miesięcznie na słuchaniu muzyki. Teraz tego limitu nie ma, więc darmowe konto pozwala na słuchanie przez dziesiątki godzin.  Jeśli kochasz muzykę – musisz sprawdzić Spotify

2+2=