TECHNOLOGIECzym się różni telewizor HD od Full HD?

Czym się różni telewizor HD od Full HD?

TECHNOLOGIE 0

Planujesz kupić telewizor HD lub Full HD, ale nie wiesz który wybrać? Poniżej przedstawiamy, czym różni się telewizor HD od Full HD.

 

Czym się różni telewizor HD od Full HD?  - zdjęcie

Telewizor HD – inaczej HD Ready – różni się od telewizora Full HD przede wszystkim rozdzielczością - im większa, tym lepsza jakość obrazu. Czy jednak faktycznie ta różnica jest aż tak widoczna? Dużo tak naprawdę zależy od zastosowania naszego odbiornika.

Telewizor HD Ready wyświetla obraz w rozdzielczości 1366 x 768 pikseli. Zdarza się również rozdzielczość 1280x720 ze skanowaniem progresywnym 720p.

Telewizor Full HD wyświetla z kolei obraz w rozdzielczości 1920x1080 (1080p).

Wydawać by się mogło, że różnica w jakości może być spora, jednak w praktyce przy oglądaniu standardowej telewizji przeciętny użytkownik nie dostrzeże większej różnicy w jakości obrazu. Różnica zaczyna być dostrzegalna w przypadku oglądania telewizji cyfrowej, choć wszystko zależy od odległości w jakiej oglądamy programy – im bliżej siedzimy, tym różnice są bardziej widoczne, jednak na dłuższą metę nie ma sensu siedzieć blisko ekranu w obawie przed osłabieniem wzroku.

Wiele osób kupuje telewizory pod kątem grania na konsolach. Warto pamiętać, że w przypadku konsol PlayStation 3 oraz Xbox 360 niewiele gier dostosowanych jest do jakości Full HD – większość działa w 720p. Sytuacja będzie powoli ulegać zmianie wraz z rozwojem rynku gier na PlayStation 4 i Xbox One – konsole nowej generacji stworzone są z myślą o telewizorach Full HD.

Największa różnica widoczna jest w przypadku filmów w formacie Blu-Ray – tutaj już telewizory Full HD mają znaczną przewagę, pokazując ostrą jak żyleta jakość obrazu, czego nie uświadczymy w telewizorach HD.

Autor

Lukasz
2+2=

PARTNERZY SERWISU: