TECHNOLOGIECzym się różni telewizor od monitora?

Czym się różni telewizor od monitora?

TECHNOLOGIE 0

Zastanawiasz się czy kupić telewizor, czy też może monitor? Wybór nie jest taki oczywisty, gdyż każde z urządzeń nadaje się lepiej od odpowiednich czynności. Poniżej przedstawiamy czym się rózni telewizor od monitora.

 

Czym się różni telewizor od monitora?  - zdjęcie

Najważniejszą różnicą pomiędzy telewizorem, a monitorem jest wielkość ekranu. Telewizory z reguły są większe – najpopularniejsze obecnie odbiorniki wynoszą 32- i 40-cali choć mogą być również i większe, co wpływa bezpośrednio na odległość z jakiej powinniśmy oglądać przekaz wideo. Monitor w pierwotnych założeniach powstał z myślą o pracy przy komputerze, a więc z bliższej odległości (ok metr), dlatego z korzyścią dla naszego wzroku powinien być mniejszy – obecnie popularne są 20-kilku calowe monitory.

Zarówno w przypadku telewizorów, jak i monitorów, najpopularniejsze obecnie to LCD, wyświetlające obraz w jakości HD lub Full HD. Jeśli zależy nam na oglądaniu filmów lub granie w gry, to warto pomyśleć o większym telewizorze, ze względu na lepszą jakość matrycy, na którą składa się również lepszy kąt widzenia z każdej strony – oznacza to, że możemy swobodnie umieścić odbiornik np. w salonie i oglądać z całą rodziną transmisję. Monitory przystosowane są z reguły dla jednej osoby, a więc najlepiej oglądać wideo na wprost, aby nie przemęczać wzroku.

Obraz w przypadku telewizorów według wielu testów jest znacznie jaśniejszy od wyświetlanego na monitorze, dlatego lepiej nadaje się do oglądania z większej odległości oraz przy świetle dziennym. Należy jednak pamiętać, że ma to wpływ na większy pobór mocy, więc jeśli ważnym dla nas czynnikiem jest oszczędność prądu, to monitor ma tu zdecydowaną przewagę.

Pod względem możliwości i obsługi przewagę ma telewizor. Wprawdzie ilość wejść i wyjść audio i wideo jest porównywalna, tak dzięki dołączanemu pilotowi, korzystanie z telewizora jest wygodniejsze, jeśli nie zależy nam na intensywnej pracy – w przypadku monitora korzystamy głównie z klawiatury i myszy co jest wygodne wyłącznie w trakcie pracy.

Podsumowując, oba urządzenia mają swoje zalety i wady. Najlepiej więc po prostu korzystać z telewizora w przypadku oglądania filmów czy grania na konsoli. Natomiast monitor nadaje się do pracy i innych czynności związanych z działaniem komputera.

Autor

Lukasz
2+2=

PARTNERZY SERWISU: