INTERNETJak anonimowo korzystać z Internetu?

Jak anonimowo korzystać z Internetu?

Pytanie z tytułu może wydawać się w dzisiejszych czasach nieco śmieszne lub nawet absurdalne, ale przy zachowaniu ostrożności i stosowaniu się do kilku zasad jest to możliwe. Jeśli z Internetu korzystamy w sposób tradycyjny, o anonimowości i pełnym bezpieczeństwie możemy zapomnieć. Sprawdźmy więc, jak anonimowo korzystać z sieci.

Anonimowy w Internecie – już od dawna takie stwierdzenie w żadnym wypadku nie ma potwierdzenia w rzeczywistości. Przeglądając sieć praktycznie na każdym kroku zostawiamy za sobą wirtualny świat. Niekiedy nieświadomie, innym razem dobrowolnie się na to godzimy nie myśląc nawet o ewentualnych konsekwencjach. Na szczęście przy odrobinie sprytu i wiedzy, możemy nieco oszukać odgórnie przyjęte zasady zachowując prywatność w sieci. Czy to trudne? Teoretycznie tak, ale wystarczy skorzystać ze specjalnego programu, a po kilku kliknięciach myszą będziemy mogli spokojnie i bez problemów przeglądać ulubione strony internetowe bez obawy o bezpieczeństwo i prywatność.

Receptą jest niewielki bardzo skuteczny program Tor Browser Bundle. Głównym celem programu jest zapewnienie pełnego bezpieczeństwa podczas korzystania z sieci internetowej. Za pomocą tego programu możemy bezpiecznie dokonywać operacji finansowych, przeglądać konto pocztowe etc. Co więcej, Tor Browser Bundle jest zintegrowany z przeglądarką internetową Mozilla Firefox, dzięki temu podczas korzystania z programu, nie musimy instalować żadnych dodatkowych i obciążających system zewnętrznych programów.

Należy również pamiętać, że po połączeniu się z siecią Tor nie musimy godzić się na żadne ograniczenia – nadal możemy swobodnie korzystać z sieci, przeglądać ulubione strony, korzystać z forum lub komunikatorów itp. Obsługa jest bardzo prosta i nawet początkujący użytkownicy poradzą sobie z obsługą wszystkich opcji – wystarczy uruchomić program, a on sam po chwili nawiąże połączenie z siecią Tor, a także włączy wbudowaną przeglądarkę Mozilla Firefox. A jak to działa w praktyce?

 

Jak anonimowo korzystać z Internetu? - zdjęcie

 

Po uruchomieniu aplikacji Tor Browser Bundle, użytkownik dostaje nowy, anonimowy adres IP, który w znaczący sposób wspomaga ukrywanie prawdziwej tożsamości zabezpieczając jednocześnie przed włamaniem czy atakiem złośliwego oprogramowania. Po ściągnięciu i rozpakowaniu paczki z programem Tor Browser Bundle klikamy dwukrotnie lewym przyciskiem myszy na plik o nazwie „Start Tor Browser.exe”. Po chwili pojawi się okno startowe programu – możemy przejść wstępną konfigurację, lub od razu połączyć się z siecią Tor klikając na „Połącz”.

Po kilku kolejnych chwilach uruchomi się przeglądarka Firefox umożliwiająca anonimowe przeglądanie sieci z odpowiednim komunikatem, zaś w oknie programu Tor pojawią się aktywne opcje dotyczące anonimowości w sieci. Zaawansowani użytkownicy mogą skonfigurować sieć według własnych preferencji, początkujący zaś mogą pominąć tę kwestię ciesząc się anonimowym i bezpiecznym przeglądaniem Internetu.

Autor

Kamil
2+2=

PARTNERZY SERWISU: