INTERNETTablet do nauki - na co zwrócić uwagę podczas kupna?

Tablet do nauki - na co zwrócić uwagę podczas kupna?

Tablety zarówno te z systemem operacyjny Android, jak i z konkurencyjnym Windowsem stają się coraz popularniejsze. Obecnie tego typu urządzenie z powodzeniem zastępują wszechstronne dotychczas komputery przenośne. Ponadto ich zaletą jest dodatkowo niska waga, niewielkie rozmiary oraz długość pracy między ładowaniami. Na rynku mamy dostęp do wielu typów tabletów. Są takie, które doskonale sprawdzają się w biznesie, dzięki dodatkowemu oprogramowaniu oraz możliwie dużej ilości opcji łączności z internetem (WiFi, 3/4G). Takie, które sprawdzą się w podróży (GPS) oraz typowe centra multimedialne (dobry układ graficzny, wyjście HDMI, możliwość odtwarzania obrazu w jakości HD). Niemniej jednak, na sklepowych półkach coraz częściej możemy znaleźć tablety, które kierowane są do najmłodszych odbiorców. Główną zaletą tego typu urządzeń są funkcje edukacyjne, które w zdecydowany sposób mogą pomóc naszym pociechom tak w nauce, jak i zabawach edukacyjnych. Który z nich wybrać? Poniższy poradnik podpowie Wam, co należy brać pod uwagę podczas kupna tego typu urządzenia.

 

Tablet do nauki - na co zwrócić uwagę podczas kupna? - zdjęcie

 

Na początek cena

Ta bowiem bardzo często jest głównym wyznacznikiem zakupu. Zazwyczaj chcielibyśmy wydać jak najmniej, by dostać jak najwięcej. Czy jednak jest to możliwe i tablety z niższej półki oferują wszystkie, potrzebne do nauki funkcjonalności?

Poniżej kwoty 1000zł do wyboru mamy praktycznie wyłącznie sprzęt, który na pokładzie ma system operacyjny Google Android. Za nieco więcej (1200-2000zł) możemy także poszukać czegoś z Windowsem lub systemem iOS (Acer, Asus lub iPad mini). 

 

Tablet do nauki - na co zwrócić uwagę podczas kupna? - zdjęcie 2

 

Specyfikacja techniczna

Do kwoty 1000zł mamy do wyboru szereg możliwości. Najpierw pokuśmy się o wybór przekątnej ekranu. Do celów edukacyjnych w zupełności wystarczą tablety z ekranem o przekątnej 7 do 10 cali. Takie urządzenie, w porównaniu do nieco większych kuzynów będzie znacznie lżejsze, przez co dziecko nie będzie męczyć się w czasie jego używania. Rozdzielczość ekranu nie powinna być jednak niższa niż 1024 x 600. Wtedy wszystkie ikony są czytelne, a obraz wystarczająco wyraźny. Do celów edukacyjnych nie będzie nam również potrzebny wysokiej klasy, wydajny procesor oraz układ GPU. Tutaj w zupełności wystarczą układy dwurdzeniowe taktowane zegarem z częstotliwością 1.2-1.5GHz oraz pamięć operacyjna oscylująca w okolicy 1GB. Większość aplikacji oraz gier edukacyjnych, jak również różnego rodzaju edytory tekstu nie wymagają zaawansowanych technologii i działają płynnie nawet na urządzenia z nieco gorszą specyfikacją. Jeśli jednak tablet miałby służyć również do grania lub odtwarzania filmów, warto zastanowić się nad takim, który wyposażony jest w procesor czterordzeniowy i co najmniej 1.5GB pamięci RAM. Kolejną rzeczą, jaką należy wziąć pod uwagę przy kupnie tabletu dla najmłodszych jest pamięć wewnętrzna, gdzie instalowane będą aplikacje. Tutaj przy da się co najmniej 8GB. Podobnie, jak we wcześniej opisywanej kwestii - większa ilość przydaje się, gdy chcemy odtwarzać filmy czy muzykę. Multimedia bowiem zajmują sporo miejsca. Niemniej jednak, niemal każdy z obecnie produkowanych tabletów, poza kilkoma wyjątkami, wyposażony jest w dodatkowy slot na karty pamięci micro SD.

 

Tablet do nauki - na co zwrócić uwagę podczas kupna? - zdjęcie 3

 

Łączność

Ważne, aby tablet, który wykorzystywany będzie do celów edukacyjnych mógł łączyć się z Internetem. Obecnie dwa najpopularniejsze standardy łączności bezprzewodowej to WiFi oraz 3/4G poprzez sieć jednego z operatorów komórkowych. W WiFi wyposażony jest niemal każdy tablet. Jeśli jednak wiemy, że od czasu do czasu urządzenie wykorzystywane będzie w podróży i wtedy też konieczna będzie łączność z internetem to warto zastanowić się nad dołożeniem pewnej kwoty i zainwestować w sprzęt wyposażony w slot na kartę SIM. Dzięki niemu połączymy się z siecią wszędzie tam, gdzie tylko dostępny będzie zasięg operatora. Należy jednak pamiętać, że taka forma łączności jest płatna i zależy od warunków umowy oraz cennika wspomnianych operatorów.

 

Tablet do nauki - na co zwrócić uwagę podczas kupna? - zdjęcie 4

 

Jedną z najważniejszych rzeczy, jaką należy brać pod uwagę kupując tablet edukacyjny jest wsparcie dla odpowiedniego oprogramowania. W przypadku Androida mamy możliwość instalacji szeregu zarówno darmowych, jak i płatnych aplikacji edukacyjnych oraz biurowych, które znaleźć możemy w serwisie Google Play. Począwszy od edukacyjnych gier dla najmłodszych, skończywszy na interaktywnych tablicach matematycznych, słownikach oraz profesjonalnych kalkulatorach. Warto dodać, że od pewnego czasu serwis Google Play oferuje możliwość zakupu książek elektronicznych. Wśród nich znajdziemy wiele pozycji, które przydadzą się w czasie nauki. Na rynku pojawiają się także tablety, które już fabrycznie wyposażone są właśnie w takie dodatkowe pakiety edukacyjne oraz uproszczony interfejs użytkownika, który ułatwia nawigacje najmłodszym. Ponadto tego typu tablety są często wyposażone w specjalną, odporną na zarysowania czy upadki gumowaną obudowę. Najciekawsze tego typu propozycje to Toys R Us Tabeo oraz Polaroid Kids Tablet 2.

Mam nadzieję, że powyższy tekst rozjaśnił Wam nieco temat tabletów edukacyjnych. Jeśli jeśli nadal macie jakieś wątpliwości, podzielcie się nimi w komentarzach.

Autor

Krzysztof
2+2=

PARTNERZY SERWISU: