INTERNETCo to jest domena?

Co to jest domena?

Internet to ogromna skarbnica wiedzy praktycznie na każdy temat, ale żeby odpowiednio korzystać z sieci warto poznać definicje z nią związane. Zacznijmy od podstaw i sprawdźmy, co do jest domena?

Domena internetowa to prosta nazwa, która tematycznie powinna wiązać się z działalnością lub nazwą firmy. Odpowiednia domena internetowa to nie tylko adres, pod jakim internauci będą mogli odwiedzić naszą firmę w Internecie, to również świetna reklama. Warto zaznaczyć, że obecnie, najbardziej znane domeny internetowe np. Google.pl warte są dziesiątki milionów dolarów a ich nazwy są sloganem reklamowym same w sobie. Niestety samodzielna i niezależna domena internetowa to również spory wydatek, który jednak może się zwrócić z nawiązką jeśli dokonamy odpowiedniego wyboru. Czym konkretniej są domeny internetowe?

Co to jest domena? - zdjęcie

Otóż domeny internetowe to adresy internetowe, które zawierają ciągi liter, liczb lub znaków „-‘’. Takie ciągi znaków oddzielane są kropkami „.”i mogą tworzyć różnorakie kombinacje. Domeny internetowe zastępują adresy IP komputerów, pod którymi działają strony internetowe. Domena, czyli adres internetowy wpisywany jest w okno adresu przeglądarki internetowej. Najpopularniejszymi w Polsce domenami internetowymi są między innymi: Google.pl, wp.pl, Onet.pl, o2.pl. Dzięki zmianie adresu IP komputera na adres internetowy, dotarcie do takiej strony jest o wiele łatwiejsze. Dla przykładu wpisując w okno adresu przeglądarki internetowej nazwę domeny np. Google.pl, łączymy się z komputerem o numerze IP np. 216.18.17x.23x. Wpisywanie adresu strony internetowej jest nieporównywalnie łatwiejsze i wygodniejsze, niż wpisywanie numeru IP komputera. Poza tym zapamiętanie lub skojarzenie krótkiej nazwy jest łatwiejsze niż zapamiętywanie ciągu niczego nam nie mówiących cyfr.

Obecnie rynek nazw domen internetowych, mimo że jest rynkiem teoretycznie młodym, zaczyna się bardzo szybko kurczyć. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest fakt, że nazwa domeny musi być unikalna, niepowtarzalna, żaden adres internetowy nie może się powtarzać. Obecnie najlepsze i najpopularniejsze adresy internetowe, które już dawno zostały zarejestrowane osiągają dziś niebotyczne wartości. Dziś posiadanie przez firmę strony internetowej jest niemal tak oczywiste jak posiadanie własnego biura, telefonu czy faksu. Należy pamiętać, że odpowiedni wybór domeny w Internecie jest dziś świetną inwestycją, która w przyszłości z pewnością zwróci się z nawiązką.

Autor

Kamil
2+2=

PARTNERZY SERWISU: