INTERNETJak przyspieszyć Internet?

Jak przyspieszyć Internet?

Na dobrą sprawę ktoś złośliwy w tym momencie mógłby napisać: „Aby przyspieszyć Internet należy zakupić wyższy pakiet u swojego dostawcy!” Owszem, jest w tym sporo prawdy, bo jeśli ktoś posiada pakiet np. 30 Mb/s nie jest w stanie magicznymi sposobami przyspieszyć go do 35 czy 50. To jest po prostu niemożliwe. Jeśli jednak posiadamy pakiet 30 Mb/s a wszystkie testy wykazują np. 10 lub 15 Mb/s problem może leżeć po stronie dostawcy lub naszego sprzętu.

Jeśli Internet jest po prostu zbyt wolny i nie oferuje prędkości zgodnej z umową, a mimo to dostawca twierdzi, że po jego stronie nie ma problemu i co gorsze, na innych komputerach prędkość jest zbliżona do umownej, warto zwrócić uwagę na nasz komputer oraz router. Może się okazać, że sprzet po prostu nie jest dostosowany do obsługi łącza o wysokiej prędkości. Swoją drogą jeszcze około 5 lat temu standardem było łącze o prędkości 512 Kb/s lub 1 Mb/s, dziś prędkość nawet 60 Mb/s nie jest żadnym luksusem.

Jak przyspieszyć Internet? - zdjęcie

Jeśli problem pojawia się podczas korzystania z sieci bezprzewodowej, przyczyn może być kilka. Po pierwsze warto sprawdzić, czy router bezprzewodowy nie jest zakłócany przez inne urządzenia generujące fale radiowe. Jeśli w najbliższej odległości od routera stoją inne sprzęty elektroniczne warto je odsunąć przynajmniej o kilkanaście lub kilkadziesiąt centymetrów. Jeśli problem pojawia się nadal, warto przenieść router w inne miejsce wolne od innych sprzętów, mebli i przede wszystkim dużych metalowych powierzchni (np. biurek, szaf, półek itp.), które mogą odbijać lub zniekształcać fale. Najlepsze rozwiązanie jest wtedy, gdy pomiędzy komputerem a routerem nie ma żadnych przeszkód.

Jeśli nie jesteśmy w stanie ustawić routera bezprzewodowego w taki sposób, aby nie było żadnych zakłóceń i na dodatek korzystamy z komputera stacjonarnego, lepiej postawić na staromodne sposoby i połączyć komputer z routerem przewodowo. Jeśli to nadal nie pomaga, problemem może być przestarzały sprzęt, np. stara karta sieciowa w komputerze, która nie radzi sobie z szerokopasmowym Internetem. Należy pamiętać, że istnieje wiele standardów w sieciach bezprzewodowych i jeśli posiadamy sprzęt sprzed kilku lat, prawdopodobnie nie jest on dostosowany do szerokopasmowego Internetu. Przykładem mogą być standardy 802.11b (do 11 Mb/s), 802.11a oraz 802.11g (do 54 Mb/s), które dodatkowo są dość wrażliwe jeśli chodzi o przeszkody betonowe, metalowe etc. Jeśli zależy nam na świetnym zasięgu i dużej przepustowości powinniśmy zainwestować sprzęt oferujący wsparcie dla 802.11n oraz 802.11ac. 

Autor

Kamil
2+2=

PARTNERZY SERWISU: