SOFTWAREJak prawidłowo skonfigurować indeksowanie plików?

Jak prawidłowo skonfigurować indeksowanie plików?

Opcja indeksowania plików to dla wielu użytkowników pojęcie nieznane. Nic dziwnego – mało kto korzysta z tego narzędzia. Mówiąc w wielkim skrócie, indeksowanie plików bardzo pomaga w wyszukiwaniu elementów na dyskach komputera. Jeśli więc często czegoś szukamy, zaś na dysku mamy mnóstwo dokumentów, włączenie tej opcji może okazać się przydatne. Pokazujemy, jak skonfigurować niektóre opcje.

Dziś sprawdzimy, jak wybrać typy dokumentów, które będą uwzględniane podczas indeksowania. Jest to przydatne w przypadku, gdy chcemy, aby system indeksował np. tylko dokumenty tekstowe. Jeśli posiadamy kilka tysięcy plików zapisanych w formacie .docx, warto odpowiednio skonfigurować indeksowanie, aby system pomijał np. zdjęcia, muzykę itp. Sprawdźmy, jak to zrobić.

Jak prawidłowo skonfigurować indeksowanie plików? - zdjęcie

W pierwszym kroku włączamy okno Opcji indeksowania. W tym celu klikamy na przycisk Start, wpisujemy „opcje indeksowania” i wciskamy klawisz Enter. Po chwili pokaże się okno Opcji indeksowania, w którym klikamy na przycisk „Zaawansowane” i przechodzimy do zakładki „Typy plików”.

Jak prawidłowo skonfigurować indeksowanie plików? - zdjęcie 2

W nowym okienku wyświetli się lista wszystkich typów plików, które są indeksowane przez system. W następnym kroku wystarczy usunąć zaznaczenie przy wszystkich plikach, które mają być pomijane przy indeksowaniu zachowując zaznaczenie przy plikach, które nas interesują np. doc, pdf itp.

Jak prawidłowo skonfigurować indeksowanie plików? - zdjęcie 3

W kolejnym kroku musimy wprowadzić zmiany, usunąć stary indeks oraz stworzyć nowy z nowymi ustawieniami i konfiguracją. W tym celu przechodzimy do zakładki „Ustawienia indeksowania”, a następnie klikamy na przycisk „Odbuduj” po czym potwierdzamy operację i zamykamy okno Opcji indeksowania.

Autor

Kamil
2+2=

PARTNERZY SERWISU: