SOFTWAREJak przyspieszyć Windows 7?

Jak przyspieszyć Windows 7?

Windows 7, mimo rosnącej popularności Windowsa 8.1 nadal gości na komputerach większości komputerów na świecie. Szacuje się, że z Windowsa 7 nadal korzysta ponad 46 procent użytkowników. Dlatego też warto sprawdzić, jak przyspieszyć ten system aby służył nam jak najdłużej.

Na początku należy zaznaczyć, że żadne programy czy zabiegi programistyczne nie zmienią wolnego komputera w demona prędkości i wydajności. Należy pamiętać, że prędkość komputera, a konkretniej jego zdolności obliczeniowe w głównej mierze zależą od zastosowanych podzespołów tj. procesora, pamięci, dysku, karty graficznej etc. Jeśli procesor jest słaby, żadne sztuczki, programy i zabiegi nie pomogą. Z drugiej jednak strony źle skonfigurowany system operacyjny może spowolnić nawet najszybszy komputer.

Na szczęście istnieje kilka sposobów na usprawnienie działania systemu operacyjnego Windows 7. Najprostszym sposobem jest wyczyszczenie dysków z niepotrzebnych śmieci, np. programem CCleaner, ale jest to działanie na krótką metę i zaleca się przeprowadzanie operacji czyszczenia co najmniej raz w miesiącu. Jeśli zależy nam na zwiększeniu wydajności na dłużą metę, możemy się pokusić o wyłączenie zbędnych opcji.

W tym celu otwieramy Menu Start, a następnie przechodzimy do Panelu Sterowania i wybieramy narzędzie Programy i funkcje. Następnie w nowo otwartym oknie po lewej stronie znajdziemy funkcję Włącz lub wyłącz funkcje systemu Windows – klikamy na nią.

Jak przyspieszyć Windows 7? - zdjęcie

Po chwili pojawi się niewielkie okno, w którym znajdziemy listę wszystkich funkcji systemowych. Aby wyłączyć daną funkcję, wystarczy ją odznaczyć. W zależności od indywidualnych preferencji, możemy wyłączyć np. funkcje i programy multimedialne, takie jak Windows DVD Maker, Windows Media Center i Windows Media Player. Jest to wskazane wtedy, gdy korzystamy z programów alternatywnych. Oprócz tego możemy wyłączyć gry systemowe wraz z grami internetowymi, jak również przeglądarkę Internet Explorer, jeśli korzystamy z alternatywy.

Jak przyspieszyć Windows 7? - zdjęcie 2

Po wyłączeniu (lub włączeniu) wybranych funkcji, klikamy na OK i czekamy, aż system wprowadzi zmiany. Po zakończeniu całego procesu należy ponownie włączyć i wyłączyć komputer.

Autor

Kamil
2+2=

PARTNERZY SERWISU: